České jídlo pohladilo francouzské hosty

DSC_0052V sobotu 17. 10. brzy ráno nastalo dojemné loučení žáků a učitelů ISŠ hotelového provozu, obchodu a služeb Příbram se svými přáteli z francouzské školy v Nancy.

Ve Francii jsme strávili celý týden naplněný rozmanitým programem. Měli jsme možnost nahlédnout do zákulisí nejlepších hotelů dvou známých lázeňských měst v Lotrinsku, ochutnat regionální speciality přímo na školách podobného typu, jako je ta naše, obdivovat krásu Paříže ze slavné Eiffelovy věže, navštívit rodinnou vinici, která se může pochlubit již téměř třistaletou tradicí výroby vynikajícího vína, či utkat se v již tradičním fotbalovém zápase. Někteří z našich žáků byli ubytováni v rodinách, kde si mohli zdokonalovat své jazykové dovednosti a nasávat atmosféru každodenního života lidí nám ne tak vzdálené, ale přece jen odlišné kultury.

Hlavním posláním našeho pobytu byla příprava galavečeře v restauraci naší spřátelené školy. Nepřáli jsme si nic menšího, než vidět, jak hostům při večeři září oči při pohledu na krásně naservírované pokrmy a jak si tito vyhlášení gurmáni spokojeně pochutnávají na českých jídlech. Toto přání se nám splnilo hlavně díky naší kuchařce Jaroslavě Dolenské, cukrářce Markétě Pínové a učiteli odborných předmětů, Milanovi Pučálkovi. Ukázali, že jsou skuteční mistři svého řemesla, že svou práci milují a dokáží své umění předávat další generaci – našim studentům. Paní Pínová během pobytu prohlásila, že jídlo dokáže člověka pohladit a já jsem přesvědčená o tom, že sváteční menu, na kterém nechyběly například masové kuličky s brynzou a rajčaty, vepřový toč se švestkami pečený na pivu nebo pošírovaná hruška s granátovým jablkem, Francouze skutečně pohladilo nejen na jazyku, ale i na duši. Učitelé i žáci byli za své společné úsilí oceněni slovy chvály a uznalým potleskem.

Již teď se těšíme na to, jaká gastronomická překvapení na nás příští rok čekají v podání francouzských profesorů a jejich žáků. Děkujeme všem, kteří tuto osmnáctiletou spolupráci mezi oběma školami umožňují a podporují.

Autor: Mgr. Michaela Bašná, zdroj: red.

 

 

Odpovědět

*