Čím je významné dnešní datum 15. října?

vojákDnes je čtvrtek 15. října a svátek slaví Tereza. Pojďme se podívat, jaké události se v regionálním, ale i celosvětovém měřítku v tomto datu odehrály.

Roku 1917 byla popravena nejslavnější špionka všech dob Mata Hari. Původem belgickou tanečnici popravila francouzská armáda kvůli získávání informací pro Němce. Během doby své působnosti se prezentovala fiktivním životním příběhem, podle kterého se narodila na jihu Indie, a její otec byl vznešený bráhman. Dalo by se říct, že za 1. Světové války byla s trochou nadsázky neutrální, milence měla totiž téměř ve všech válčících zemích.

Před 75 lety měl v USA premiéru satirický film Charlieho Chaplina. Dvouhodinový snímek paroduje tehdejší situaci v nacistickém Německu, především si bere na mušku Adolfa Hitlera a jeho plamenné projevy. Zajímavostí je, že ve filmu není použit žádný konkrétní jazyk a Hynkel (jméno postavy diktátora, která je inspirován Hitlerem), mluví jazykem, který vzdáleně připomíná němčinu.

Zde je finální projev Diktátora, který pronesl v Angličtině doplněný o emotivní hudbu a fotky událostí z nedávné historie, myslím, že opravdu stojí za zhlédnutí!

Své 27. narozeniny dnes slaví německý fotbalista Mesut Özil. Gratulujeme!

Zdroj: red., autor: Antonín Schejbal

Odpovědět

*