Do Příbrami dorazí umělci ze Slovenska

RomanikaSlovenský temperament, silný hlas a zvuky basy a kytary, to vše již brzy ovládne příbramský divadelní klub – Déčko. Dvacátý únorový den zde totiž vystoupí charismatická zpěvačka a kytaristka Ika Kraicová z Trnavy. Silný žensky element v textech a divoké rytmy vyvažuje hluboký a jazzově kultivovaný zvuk kontrabasu, na který hraje Ikin životní partner Roman. V hudebním provedení se zde setkávají šansonová nálady, pouliční kabaret, jiskřivé čardáše, world-ethno music a bujaré písničky se silnými texty od významné české básnířky Evy Luky i zhudebněné Shakespearovy sonety a Cikánské romance od Frederica Garcíi Lorky.

Hrají deset let

Skupina vznikla v roce 2004 a má za sebou již několik alb. Většina skladeb pochází z autorské dílny a vychází z tradice cikánské hudby promíchané s world-ethno music. Po prvních tónech a slovech je jasné, že posluchač má před sebou zpěvačku s nevšedním uměleckým vybavením a svěžím, nezapomenutelným projevem. Roman Kraic, ve spojení s nádhernou paletou barev tryskajících z kontrabasu, vám hudbou Romaniky rozechvěje všechny struny v těle.

Několik koncertů v Čechách

Den před vystoupením v Příbrami hraje Duo Romanika v pražském klubu JazzDock. Z Příbrami se dvojice přesune do Bojkovic, kde se předvede v Klubu Maják. Také počátek března má Romanika vyhrazený pro Českou republiku, zahraje a zazpívá v Českých Budějovicích a Českém Krumlově.

Na ukázku jejich tvorby se můžete podívat například zde:

https://www.youtube.com/watch?v=L6ynQwRCPDE

Zdroj: red.

 

O autorovi

Odpovědět

*