Festival filmů o přírodě poprvé v Příbrami

ekotopfilm-festival_plakat-pribramTy nejlepší filmy o životním prostředí z celého světa přiváží poprvé 27. ledna do Divadla A. Dvořáka v Příbrami festival Ekotopfilm. Veškerý program festivalu je zdarma. Jedná se o nejstarší festival dokumentárních filmů o životním prostředí a udržitelném rozvoji na světě, jehož první ročník se odehrál ještě v bývalém Československu v roce 1974.

Od té doby se konal na Slovensku, kde se letos uskuteční už po 44. a na podzim proběhl poprvé i v Česku.  Cílem festivalu je zábavným způsobem vzbudit zájem veřejnosti o témata udržitelného rozvoje. Na diváky od 16:00 čekají ty nejlepší filmy, které z 81 snímků zvítězily ve festivalové soutěži. Ukazují krásu a bohatost přírody, přinášejí nejnovější vědecké poznatky nebo nabízejí řešení klimatických problémů.

V pozoruhodném dokumentu Lidské tělo: mikroskopické safari se diváci vydají na výlet za exotickými tvory, nikoli ovšem v přírodě, ale přímo v lidském těle. Výherce speciální ceny poroty Grand Prix Mikroporod zase vysvětluje, proč je lidstvo čím dál tím víc nemocné a co s tím může mít do činění porod. I u přírodopisného filmu se člověk může zasmát! To dokazuje snímek Yellowstone, který nadchne hlavně špičkovou filmařskou technikou, díky níž má divák pocit, že se skutečně ocitl uprostřed národního parku. Dechberoucí je i snímek slovenského porotce festivalu Pavola Barabáše o domorodém africkém kmeni Suri, jejichž život zdaleka neodpovídá stylu 21. století. V kratším filmu Štěstí bez peněz usměvavý protagonista Raphael Fellmer podává návod, jak žít zcela bez finančních prostředků a Klimatická chyba nabízí efektivní metody, jak naložit  s klimatickými změnami.

Zdroj: red.

Odpovědět

*