Festival v Příbrami bude mít devět koncertů, představí se umělci z Číny, Indie i děti z Gymbandu

Hudební festival Antonína Dvořáka v Příbrami letos přinese východní pohled na dílo světoznámého skladatele. Během devíti koncertů se představí mimo jiné umělci z Indie a Číny. Přehlídka, která se koná od 29. dubna do 4. června, bude také dějištěm světové premiéry skladby britského hudebníka indického původu Jonathana Mayera Hiawatha’s Song. Dílo inspirované básní Henryho Wadswortha Longfellowa o indiánu Hiawathovi i Novosvětskou symfonií vzniká speciálně pro příbramský festival. ČTK to dnes řekla programová ředitelka Albína Houšková.

Hudební-festival-Antonína-Dvořáka (1)

Přehlídku zahájí jeden z nejuznávanějších českých pěvců současnosti Adam Plachetka, který na sebe v poslední době upozornil zejména debutem na scéně Metropolitní opery v New Yorku. Hostem jeho recitálu bude čínská sopranistka Sien-jü Jüe-ke, která je laureátkou několika mezinárodních soutěží a nositelkou řady čínských ocenění v oblasti kultury. V dalším programu se představí houslistka Julie Svěcená, Duo Teres, Kühnův dětský sbor, Mucha Quartet nebo čínský violista Min-lang Jü. Závěr festivalu bude patřit Filharmonii Bohuslava Martinů Zlín v pořadu Antonín Dvořák očima Indie pod taktovkou indického dirigenta Debašiše Čaudhrího. Na koncertě zazní mimo jiné premiéra Mayerovy skladby Hiawatha’s Song.

Zahrají  i upravené skladby pro kytaru či housle

Kromě standardního repertoáru představí umělci originální úpravy některých Dvořákových skladeb, například pro kytaru a housle či pro dvě harfy. Součástí festivalu budou také projekty věnované mladému divákovi – operní představení pro školy Žvanivý slimejš v podání souboru Divadla J. K. Tyla Plzeň a dále open air program, jehož součástí bude vystoupení orchestru studentů příbramského gymnázia Gymband a premiéra pohádky pro děti Čert a Káča aneb Jak šly noty do pekla.

Festival má dlouholetou tradici

Hudební festival Antonína Dvořáka vznikl v roce 1969. Jeho cílem je připomínat dílo významného skladatele a přiblížit nejen příbramskému publiku v reprezentativní nabídce další tituly české a světové hudební tvorby. Koncerty se konají v Divadle Antonína Dvořáka, v kostele svatého Jakuba Staršího, Galerii Františka Drtikola, březnickém zámku či Památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké. Počítá se i s programem v příbramské Hořejší Oboře.

Zdroj: red, ČTK, foto: red

Odpovědět

*