Fit senior víkend: stárnutí není depresivní!

fit seniorO tomto víkendu patřila příbramská Sokolovna našim seniorům. Konal se zde druhý ročník akce s názvem Fit senior víkend, který uspořádalo sdružení Fit senior Příbram, o. s.

Hlavní myšlenka, která se nesla celým víkendovým programem, byla změna zažitého stereotypu, že stárnutí je něco nepříjemného, bolestivého a depresivního. „Stárnutí je nevyhnutelné, ale nemusí být nutně životní etapou, kterou strávíme běháním po doktorech, a osamoceni před televizní obrazovkou. Aktivním přístupem, opečováváním sociálních vazeb a v neposlední řadě zdravým životním stylem s dostatkem vhodného pohybu si senioři mohou užívat zasloužený důchod v dobré formě a vysoké životní kvalitě,“ uvedla za pořádající Fit senior Příbram, o. s.  Kristina Hovorková.

Akce Fit senior víkend proběhla za účasti 45 aktivních příbramských seniorů. V krásném prostředí Sokolovny věnovali celý víkend svému sebevzdělávání, aktivnímu pohybu, ale i relaxaci. „Odezva účastníků byla velmi kladná, chválili si kvalitní lektorské obsazení i skladbu programu,“ doplnila Kristina Hovorková.

„Z bohatého programu musím zmínit předního geriatra a gerontologa MUDr. Zdeňka Kalvacha, který se ve své sobotní přednášce věnoval současným představám o aktivním stárnutí a pojetí zdraví ve stáří,“ uvedla k seniorskému víkendu místostarostka města Příbrami Alena Ženíšková, která se na akci také přišla podívat. „Na sobotní odpoledne byla pro seniory připravena také beseda s asistenty prevence kriminality,“ dodala.

Oproti předchozímu ročníku byla akce otevřena nejen členům Fit senior Příbram, ale i široké seniorské veřejnosti. Kromě přednášky MUDr. Zdeňka Kalvacha proběhly další přednášky: například o emocích a štěstí pohovořila MUDr. Klára Brožová, neuroložka Thomayerovy nemocnice, Mgr. Eliška Novotná radila, jak zvládat běžné denní činnosti s artrózou velkých kloubů, s touto lektorkou si též senioři vyzkoušeli rehabilitační cvičení. Doprovodný program zajistil partner akce VZP ČR svým stánkem s měřením tělesného tuku a krevního tlaku.

„Nás, jako organizátory, nejvíce potěšil úsměv, se kterým senioři odcházeli domů a slova jejich chvály. Jedna z lektorek, paní doktorka Brožová, řekla myšlenku, že člověk by se měl každý den naučit nebo dozvědět něco nového. A to považujeme za přístup, se kterým prožijeme každý náš den smysluplně a to nejen ve vyšším věku. Děkujeme všem partnerům za podporu a účastníkům, že nám s důvěrou věnovali celý víkend,“ dodala na závěr Kristina Hovorková.

fit senior

 

fit senior

autor: Pavlína Svobodová, zdroj: red.

Odpovědět

*