Hasiči likvidovali požár v Brdech, hořelo na ploše asi 15 hektarů

Hasiči včera odpoledne likvidovali požár ve vojenském prostoru v Brdech. Hořela tráva a stromy u pozorovatelny dopadové plochy Brda. Oheň po poledni zachvátil asi 15 hektarů, téměř po třech hodinách se hasičům plameny podařilo dostat pod kontrolu a v podvečer je zcela zlikvidovali, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Ladislav Holomčík.

BrdyNa místě zasahovali profesionální hasiči z Hořovic a Příbrami a vojenská hasičská jednotka z Jinců, kterým pomáhalo 12 dobrovolných jednotek. K dispozici měli téměř dvacet cisteren. „Hořela spíš tráva a nižší porost do tří metrů,“ uvedl Holomčík.

Požár byl hlášen po 12:30, kolem 15:15 se ho podařilo dostat pod kontrolu a před 17:30 zcela zlikvidovat. Příčina požáru je zatím neznámá. Vzhledem k velké rozloze asi 300 krát 500 metrů i množství nasazené techniky byl při zásahu vyhlášen druhý poplachový stupeň na čtyřstupňové škále, který byl později zvýšen na třetí. Nejzávažnější je čtvrtý stupeň, který bývá vyhlašován jen při mimořádných situacích.

Nedávno hasiči v Brdech likvidovali požár bývalé armádní pozorovatelny na vrchu Hejlák. Pozorovatelny v Brdech si vojáci vybudovali, aby z nich mohli sledovat výsledky střelby na dopadových plochách. Vojenský újezd se nyní ruší, armáda tím chce ušetřit. Ochrana přírody v Brdech má být zaručena vyhlášením chráněné krajinné oblasti.

Zdroj: ČTK, foto: red

Odpovědět

*