Jak se stravovat v horkých dnech?

ovoceS létem a horkými slunečnými dny přichází i mnoho lákadel a „uspokojovačů“ našeho vyprahlého organismu – točená zmrzlina, chlazené limonády, babiččin borůvkový koláč, osvěžující mojito či ledové frappé se šlehačkou. Léto bez „opalovačky“ u vody a malého prohřešku by nebylo ono! Nicméně malým prohřeškem rozhodně nemyslíme mastný, levný, voňavý a tučný langoš, který mozek obalamutí, že potřebuje ještě sladkou tečku v podobě skořicových koblížků a čokoládové zmrzliny. Následně si dáme osvěžující půllitr malinovky a odvalíme se na osušku. Poznáváte se?

Základním pravidlem letního stravování je opět překonat lenost. Do tašky si k ručníku, plavkám a časopisu přihodíme i zdravou domácí svačinu. Spolehněte se hlavně na vlastní zásoby, které můžete připravit a uchovat v duchu zdravého životního stylu.

Nejdůležitější je pitný režim. Na koupaliště bychom si měli vzít minimálně litr a půl čisté vody, protože v horkých dnech musíme pít dvojnásob. Osvěžující je též fresh z čerstvého ovoce či zředěný džus. Dále se musíme vyzbrojit vitamíny, a to v jakékoliv formě ovoce či zeleniny (mrkev, kedlubna, ředkvičky, okurka, třešně, meloun, nektarinky, meruňky aj.)

Vyvarujte se alkoholu

V extrémně vysokých teplotách bychom se měli vyvarovat alkoholu. Nejenom, že je vysoce kalorický a dehydratuje lidský organismus, ale zahání i hlad, tudíž vyvolá hypoglykémii a po příchodu z „koupáku“ vyjíme celou ledničku.

Spíše než jedno velké jídlo si připravte několik menších svačinek, které se Vám na sluníčku nezkazí – celozrnné suché sušenky, domácí mugcake, perník, ořechy, kneckebrot a zeleninu, tortillu s mozzarellou či grilovaným masem, rýžový nákyp, ovesné piškoty, kuskusový salát aj. Buďte kreativní a nápadití! Svačina přeci nemusí být jen rozmačkaný rohlík s teplým vytékajícím eidamem.

Nezapomínejte též na pravidelnost! Možná zrovna v pravém poledni na oběd chuť nemáte, ale věřte, že tělo je zvyklé nějakou energii dostávat, a později si o to řekne v podobě nezvladatelných chutí. Pozor na to, ať neskončíte s dvojitým „hambáčem“ v ruce!

Léto je období radovánek, relaxace, grilovaček, dovolených a prohřešků. Každý prohřešek lze však vykompenzovat. Nepovoluj ve svém úsilí zdravého životního stylu a i po té skvělé osvěžující zmrzlině pokračuj vesele dál!

Autor: Kateřina Váchová, zdroj: red.

Odpovědět

*