Jak zvolit vhodnou obuv?

botyVětšina z nás si vybírá boty podle vzhledu. Přitom ten je nejméně důležitý. Převážná část sportů vyžaduje speciální obutí, které přihlíží k zatížení chodidla. Dnes jsou sportovní boty v obchodech rozděleny podle činností, ke kterým jsou určeny. Většinou jde o běh, fitness, tenis, squash a volný čas. Mimo druhu sportu, na který danou botu potřebujeme, berte v potaz i fyziologické postavení chodidla. Špatné boty mohou způsobit zdravotní problémy jako například bolest zad. Podvrknutí nohy nebo odírání a bolest paty.


Velikost nohy se během dne mění

Protože se velikost nohy během dne mění, je lepší vybírat boty až pozdě odpoledne, kdy je noha nejvíce nateklá. Chodidlo se rozšiřuje také během života. To platí především pro ženy během těhotenství, nebo po něm, kdy se může šířka nohy výrazně zvětšit. Protože se levá a pravá noha může lišit i o jednu velikost, zkoušejte boty vždy podle větší nohy a také v ponožkách, které do nich budete nosit. Pokud si myslíte, že Vám boty sedí, měli byste je mít nazuté aspoň patnáct minut. Nestačí jen sedět nebo stát. Vyzkoušejte chůzi, vysoký skok nebo klusání, pokud je to možné. Při zkoušení je důležité protáhnout tkaničky do poslední dírky a boty dobře zavázat.

Nevíte, zda koupit boty nízké nebo kotníčkové? Bota s vyšším nártem stabilizuje kotník a chrání ho proti podvrtnutí. To je důležité při aerobiku nebo košíkové. Výhodou nízkých bot je, že nebrání volnému pohybu v kotníku, noha ale není chráněna proti prudkým změnám směru do stran. Příkladem jsou běžecké boty.

Obuv musí nohu chránit i šetřit

V přední části nohy musí být dostatečný prostor pro ohyb prstů, přibližně půl centimetru. Pokud máte širokou nohu, vyberte si širší obuv a chodidlo zbytečně nezužujte. Příliš těsná bota má na svědomí puchýře, otlaky a zdeformované prsty. Obuv musí nohu při nárazech zároveň chránit i šetřit. Chodidlo se nemá při pohybu v tenisce posouvat. V příliš volné obuvi si můžete snadno podvrtnout kotník. Pata nesmí prokluzovat. Pokud by noha v botě nebyla pevně fixována a pohybovala se, měli byste brzy vydřenou podšívku na patě nebo v jiné části boty. Ze začátku je lepší nové boty nosit jen krátký čas. Bota potřebuje čas, aby se přizpůsobila tvaru nohy.

Boty do tělocvičny

U sálové obuvi je podrážka měkčí než u bot na venkovní nošení. Nemusí totiž odolávat nerovnostem terénu. Boty musí být také více přilnavé, aby na hladkém povrchu neklouzaly. To je velmi důležité u všech sportů na hladkém povrchu, jako je volejbal, squash, florbal nebo basketbal. Svršek bot do přírody, na rozdíl od sálových bot, může být z voděodolného materiálu nebo zesílený proti protržení ve špici a po stranách.

Zdroj: red., foto: www.protisedi.cz

Odpovědět

*