Komedie Hvězdné manýry měla svoji českou premiéru v Příbrami

Příbramské divadlo A. Dvořáka uvedlo ve dvou premiérách, dvanáctého a třináctého února, komedii amerického herce, výtvarníka a dramatika Michaela McKeevera s názvem Hvězdné manýry. Hlavní role dvou kamarádek ze světa celebrit, která se ale na oko nenávidí, hrají Kateřina Fixová a Helena Karochová.

DSC_6854

Jednalo se o premiéru nikoliv pouze v Příbrami. Hra se v našem městě hrála jako první v ČR. Zdejší soubor, jeho dramaturgyně a režisér jsou v tomto ohledu tak trochu průkopníky. Na českých jevištích se totiž hry Michaela McKeevera v zásadě teprve začínají objevovat. Autor ale napsal již asi čtyři desítky divadelních textů, se kterými slaví úspěch nejen v Americe, ale také v západní Evropě, v Polsku nebo v Rusku.

Smích od začátku do konce

Zpěvačka Claudia McFadden (H. Karochová) a herečka Athéna Sinclair (K. Fixová) se v představení opravdu nešetří. Častují se nejrůznějšími slovíčky, jedna druhou zesměšňuje, křičí na sebe a nechybí ani fyzický souboj. Ředitel hotelu (Martin Dusbaba), v jehož prezidentském apartmá se celá hra odehrává, sice dělá vše proto, aby se dvě dámy nesetkaly, osud tomu však chce jinak a obě hvězdy showbyznysu se potkají. Nikdo netuší, že skutečnost je trochu jiná. Ze zdánlivě nesmiřitelných konkurentek se vyklubou velmi dobré přítelkyně.

V dalších rolích vystupuje Filip Müller, hrající Pippeta – asistenta Claudie McFadden, Jiří Vojta a Petr Florián, kteří dostali role hotelových poslíčků Francise a Otise, Ivana Krmíčková jakožto bulvární novinářka Dora del Rio a hostující herečky Jaroslava Leufenová-Zimová a Monika Timková. První jmenovaná hraje paní Everett P. Osgoodovou – členku a předsedkyni hnutí Ženy z Palm Beach za vlast. Druhá jmenovaná ztvárňuje osobní asistentku Athény Sinclair Murphy Stevens.

Moniku Timkovou můžete znát spíše z televizních obrazovek. Hrála například v seriálu Vyprávěj, ve čtvrtém pokračování Kameňáku a nejnověji se objevila jako princezna Amálka v pohádce Princezna a písař, která se vysílala na Štědrý den v prosinci 2014 v České televizi.

Nedílnou součástí představení je ovšem i psík – Čiperka. Toho osobitým způsobem miluje Claudia McFadden a je opravdu aktivním prvkem hry. Včetně toho, že je vyhozen z balkonu. Samozřejmě se jedná o ušitou rekvizitu z divadelní dílny. A jaká že jsou manýry hvězd? Heleně Karochové scénář přisoudil zálibu v popíjení alkoholu, Kateřině Fixové zase touhu po mladých mužích. Obě role mají ve svých charakterech také poměrně velkou dávku sebelásky. Jejich největší, společnou, manýrou je ovšem touha a schopnost manipulace, ve které jsou mnohem lepší než bulvární novinářka.

Nejbližší příležitost vidět představení Hvězdné manýry máte v pondělí 23. února od 19 hodin.

Odpovědět

*