Lednová kultura ve znamení divadla

Vánoce bývají spojené s určitým zpomalením životního tempa, s odpočinkem a prázdninami. A pozvolný bývá také začátek nového roku. To ovšem neplatí v oblasti kultury a dvojnásob pokud jde o Příbram.

Hlavní kulturní institucí v našem městě je bezesporu Divadlo A. Dvořáka, které zahrnuje nejen dramatickou scénu, ale také kino, estrádní sál a divadelní klub „Déčko“. Vybrali jsme pro vás jen několik událostí, na kterých by neměl chybět žádný milovník kultury.

Zajít si do divadla třeba ve středu? Proč ne, 14. ledna odehrají herci a herečky na příbramských prknech velký romantický příběh Červený a černý, a to pod režijní taktovkou Martina Vokouna. Příběhy o lásce a touze jsou aktuální v každé době a platí to i v tomto případě. Hlavní roli Juliena Sorela ztvárňuje Jiří Vojta, v dalších rolích se můžete těšit na Martina Dusbabu, Ivanu Krmíčkovou, Petra Floriána, Lukáše Typlta, Roberta Tylečka, Helenu Karochovou a mnohé další známé tváře.  Představení na Velké scéně začíná v 19 hodin a trvá 150 minut včetně přestávky.

Hned o den později, tedy ve čtvrtek 15. ledna se můžete vydat na Malou scénu, kde od 19 hodin vystoupí Oral Moses, bas–barytonový zpěvák, emeritní profesor hudby na Univerzitě Kennensaw v Georgii a vedoucí souboru The Georgia Spiritual Ensemble. Kromě častého vystupování v USA i Evropě, působí jako lektor na workshopech spirituálů a Gospelů. Mimo hudební aktivity také publikuje knihy s tématikou vývoje černošské hudby. Oral Moses přijal pozvání skupiny Let´s Go! na křest jejich nového CD a jeho koncert v Příbrami je jedním z vystoupení v průběhu několikadenní návštěvy České republiky. Skupina Let´s Go! na jeho koncertě vystoupí jako host.

Program je i v Divadelním klubu

Svůj lednový program nabízí také Divadelní klub. V úterý 20. ledna zde návštěvníkům zahraje houslové rodinné duo syna Richarda a otce Lukáše Klímových. Od 19 hodin předvedou skladby od jazzu až po rock a nevynechají ani vlastní tvorbu. Vstupenky lze zakoupit, jako obvykle, pouze v divadelním klubu, a to každý den kromě neděle. Otevřeno bývá od 15 hodin, v těchto dnech až do 11. ledna je však z technických důvodů zavřeno.

Mnohé z vás asi překvapí fakt, že na malém prostoru Divadelního klubu, kam se vejde asi čtyřicet diváků, je možné hrát také divadlo. Některé tituly sem však přímo pasují. A nejinak tomu bude i v případě představení Malého svatohorského divadélka Gymnázia pod Svatou Horou Příbram, které v klubu uvede svoji hru Krásné oči, ohyzdné obrazy, ve kterém se představí dva herci a jedna herečka: Tomáš Bílek, Michal Moravec a Zuzana Kubátová. Režie se ujal příbramský herec Robert Tyleček. Představení začíná v 18 hodin.

Vrcholem kulturního ledna bude bez pochyb Divadelní ples, který se uskuteční 31. ledna a vstupenky je možno zakoupit již nyní on-line. K tanci budou hrát skupina Pepeto, Sunday Afternoons Jazzman a Los Trumberos. Moderátorem večera bude Roman Štabrňák, známý herec a kouzelník, speciálním hostem pak Bára Basiková. Půlnočním překvapením bude vystoupení elektrického smyčcového tria Inflagranti.

Nezapomínejte na kino

Svůj program vám nabízí po celý leden také příbramské kino. Největšími lákadly jsou filmy Hobit: Bitva pěti armád, česká novinka Hodinový manžel, americký Hacker či komedie Zdeňka Trošky Babovřesky 3.

Zdroj: red.

Odpovědět

*