Lyžařské areály mají za sebou průměrnou sezónu, budou investovat do modernizace?

Provozovatelé středočeských lyžařských areálů hodnotí uplynulou sezonu spíše jako podprůměrnou. Tržby ale mají vyšší než o rok dříve, kdy byla situace horší. Lyžařská sezona kvůli vyšším teplotám, které neumožnily zasněžování, začala ve středních Čechách se zpožděním až koncem loňského roku. Dva areály dokonce zůstaly zavřené přes celou zimu.

ski příbram

„Tuto sezonu bych hodnotil jako lehce podprůměrnou. Samozřejmě byla lepší než ta loňská a mnohem lepší než ta z roku 2007, která byla absolutně nejhorší. Nicméně v těch deseti letech trvání našeho areálu bych ji řadil na sestupném žebříčku na sedmé místo,“ uvedl provozovatel střediska Šibeniční vrch nedaleko Mnichovic u Prahy Jan Zenkl.

Lyžování na Šibeničním vrchu skončilo 8. března, do příští sezony by se podle Zenkla mělo zlepšit umělé zasněžování. „Tržby nám investice určitě neumožní, ale vzhledem k tomu, že areál je pouze okrajovou součástí naší firmy, tak z jiného druhu podnikání bychom chtěli ještě posílit zasněžovací systém,“ dodal.

Za lehce podprůměrnou označil uplynulou sezonu i Jaroslav Krejčí, který provozuje největší středočeský areál Monínec u Sedlce-Prčice na Příbramsku. Nespokojený je hlavně kvůli tomu, že se nemohlo lyžovat o Vánocích. Areál byl v provozu od 30. prosince do tohoto pondělí, a pokud to umožní počasí, lyžaři by se na horní části sjezdovky mohli ještě projet o Velikonocích. Také na Monínci chtějí investovat do areálu, ale spíš do letních provozů. Do léta plánují vybudovat koupaliště a trať pro bikery.

Správce střediska v Chotouni u Prahy Jan Němeček si na rozdíl od ostatních provozovatelů sezonu pochvaluje. „My jsme byli loni hodně spokojení, byla to jedna z nejlepších zim, a letos jsme na tom úplně stejně, možná ještě o malinko lépe,“ uvedl. Areál je podle něj na mírné zimy dobře připraven a vytváří si velké zásoby umělého sněhu.

Mimo provoz byly po celou sezonu sjezdovka v Kvasejovicích na Příbramsku, která je závislá na přírodním sněhu, a příbramský areál Padák, kde se nepodařilo prodloužit nájemní smlouvu. „U nás sezona už druhý rok ani nezačala,“ připomněl provozovatel kvasejovického střediska Petr Kroužil. V areálu chtějí vybudovat zasněžovací systém, banka jim ale zatím nepůjčila peníze. „Čekáme, jak to dopadne, máme rybník postavený, všechno máme připravené, jenom to potřebujeme dodělat,“ dodal Kroužil.

Zdroj: red, ČTK, foto: red

Odpovědět

*