Memoriál Bedřicha Šupčíka: závod v olympijském šplhu startuje již tuto sobotu

Memoriál Bedřícha ŠupčíkaV sobotu 19. března se v Příbrami uskuteční Memoriál Bedřich Šupčíka ve šplhu na laně bez přírazu. Šplh už sice není mezi olympijskými sporty, ale při sledování výkonů borců nejednoho diváka jistě napadne, že tato disciplína by si zařazení rozhodně zasloužila.

 Olympijský šplh je sportovní disciplína, o které nemá moc lidí v naší republice nejspíše vůbec povědomí.  V našem městě to však neplatí. Příbramský Sokol se šplhu na laně bez přírazu věnuje již mnoho let. První memoriál připomínající si prvního československého olympijského vítěze v této disciplíně, Bedřicha Šupčíka, se konal již v roce 1993. A další ročník tohoto závodu již klepe na dveře.

Šplh na laně bez přírazu nohou je velice náročný, a bez dlouhodobého tréninku v podstatě není možné uspět. Závodník startuje ze sedu, a ani v začátku šplhu se nesmí odrazit nohama. Čas každého borce je měřen elektronickou časomírou. Dorostenci a ženy šplhají na laně dlouhém 4,5 metrů, muži a senioři na laně osmimetrovém.

„V letošním roce navazujeme na velmi úspěšný loňský ročník, který se mohl pochlubit nejen tradičně vynikajícími výkony, ale současně se jednalo o závod s historicky nejvyšším počtem závodníků. Je také možné, že se v letošním roce opět dočkáme nového člena Klubu Bedřicha Šupčíka,“ uvedl za pořádající Sokol Příbram Jiří Kotlan s vysvětlením, že prestižní klub sdružuje nejvýkonnější a nejrychlejší závodníky v historii memoriálu.

Klub v současné době čítá 22 závodníků a jediným možným způsobem vstupu do něj je překonání „magické“ hranice 7.20 sekundy na osmimetrovém laně. „Je to čas, ve kterém Bedřich Šupčík v roce 1924 na OH v Paříži v Olympijském šplhu zvítězil,“ doplňuje Jiří Kotlan.

Chcete-li vidět dech beroucí sportovní výkony, tak neváhejte a přijďte v sobotu 19. 3. 2016 ve 13 hodin do příbramské sokolovny. Vstupné je dobrovolné a navíc Vás v doprovodném programu čeká vystoupení silové gymnastiky v podání semifinalistů talentové soutěže, skupiny Five Fellas.

Zdroj: red., autor: Pavlína Svobodová

Odpovědět

*