MMA: Trenér Erdélyi: Je to velmi cenné vítězství Lucie Pudilové

IMG_9937Téměř před dvěma týdny se vydala zápasnice Lucie Pudilová se svým trenérem Ladislavem Erdélyim ze středočeské Příbrami k MMA zápasu do finských Helsinek. Příbramská delegace z klubu KBC se vrátila domu s radostí a senzačním vítězstvím mladé zápasnice nad domácí hvězdou Suvi Salmimies. Jak vše proběhlo, jsme se ptali jejího
trenéra Ladislava Erdélyiho.

Ladislave, jak se zrodilo takové vítězství?

Lucka je veliká bojovnice. Měli jsme základní informace o soupeřce a o týmu v kterém trénuje, což ale nemění nic na faktu, že se v zápase může stát cokoliv. Naše spolupráce v samotném boji, tak byla velmi důležitá. Museli jsme být sehraní. Lucka má za sebou tři profesionální zápasy a všechny vítězné. Má výborné kardio, které dokáže podle pocitu rozložit tak, aby to bylo pro soupeřku a jejich trenéry, co nejméně čitelné, ať už je první, nebo třetí kolo. Zápas byl u seveřanů, což je skvělý národ, super atmosféra, a Lucka zvítězila, po tříkolové bitvě po pěti minutách nad Suvi Salmimies, která byla faforizována, je to domácí hvězda, která je ve svých 30 letech v plné síle. Byla to těžká soupeřka, ale Lucka ji porazila doma a na body! Velmi cenné vítězství a veliká zkušenost, která je neodmyslitelnou součástí, dalšího sportovního vývoje pro cestu Lucky. Lucka udělala velký výkon. Po zápase jsme sklidili velkou chválu od trenérů, zápasníků, kteří byly s námi v šatně (Američané, Angličané), Bělorusové, Španělé. Také nám přišel popřát osobně promotér celé akce a vyjádřil nám respekt, úctu a poděkování za odvedený výkon

Lucie poprvé zápasila ve váze do 57 kg. Jak náročné bylo připravit se na tuto novinku?

Váha u dívky, ženy, je to jiné než u mužů. A to z několika důvodů. Metabolismus ženy, je od muže odlišný, především jde o množství svaloviny. Čím více svaloviny, tím více svalových buněk a proto i více vody v těle. Podotýkám, že se snažím tímto popisem oslovit především laickou veřejnost, profesionálové mi zcela jistě odpustí. Není to jednoduché, je to cílevědomé, je to o trpělivosti a především o správném načasování stravy, během velmi náročného tréninku, přípravy na zápas a především ke dni oficiálního vážení, což je 24 hodin před zápasem. Vše jde ruku v ruce, je to velmi komplexní kolotoč. Ke konci přípravy jde především o doplňování tekutin, vody. Lucie se na svůj první i druhý zápas připravovala ve váhové kategorii do 65 kg. Do zápasu v Helsinkách, nastupovala ve váze (ke dni vážení), do 56,7 kg. Musím zdůraznit, že se nám podařilo do druhého dne (den zápasu), doplnit váhu Lucky o 6,5 kg! Asi se to ale vše Finům moc nezdálo, a proto Lucku, hned po zápase podrobili dopingové kontrole. Shazování váhy, byl pro Lucku první boj, co musela před zápasem samotným vyhrát, byla to síla a moc velká zkušenost.

Jak jste zápas prožíval?

Zápas jsem prožíval jako každý jiný, naplno! Ještě teď chraptím, jak jsem tam zase hulákal a když Lucka říkala, že mě slyšela, tak to asi fakt bylo slyšet. Ze zápasu mám pocity, které mi nikdo už nemůže vzít. Mám velikou radost z výkonu, který Lucka předvedla.

Jak byste celkově zhodnotil Finsko s ohledem na MMA?

Finsko je krásná severská země, která má bohatou kulturní i sportovní historii. K tomu dodám, že když Lucka nastupovala, tak bylo zřetelně slyšet, že jí část publika přivítala velmi pozitivně a sportovně! To samozřejmě platilo i po odvedeném výkonu Lucky i Suvi po zápase. O MMA je tam velký zájem, média TV. atd. O nás se velmi dobře postarali, počínaje po příletu na letišti, kdy jsme byly vřele přivítáni, tak i po celou dobu pobytu a konání celé akce, se o nás management, skvěle staral i když finština je těžká řeč a nic jsme nerozuměli, tak na nás mluvili trpělivě anglicky, ale i rusky, v tomto směru musíme na sobě tvrdě zapracovat, jak já tak i Lucka se musíme neustále učit. Velmi cenná zkušenost. Mám z toho velmi pozitivní dojem a pocity. MMA jako sport, finové berou z vážností a respektem, které si tento velmi fyzicky náročný sport, beze sporu zaslouží.

Zdroj: red.

Odpovědět

*