Na Padáku byla otevřena nová příbramská naučná stezka

Naučná_stezka_Padák2Naučná stezka s jedenácti zastaveními, která mimo jiné seznámí návštěvníka s funkcemi krajiny a lesa v ekosystému, byla dnes slavnostně otevřena v příbramském lesoparku Padák. Navazuje na historicky dřívější stezku se cvičebními prvky, která byla kdysi v těchto místech vybudována, ale již dosloužila. Stezku v lese o délce cca 3 kilometry začínající poblíž Fialova rybníka si hned vyzkoušely děti z Waldorfské školky.

S myšlenkou vybudovat naučnou stezku přišla Příbramačka Lenka Michvocíková, která téma zpracovala ve své bakalářské práci. Tento nápad se od první chvíle zalíbil místostarostce města Příbrami Aleně Ženíškové, a proto se rozhodla realizaci stezky iniciovat. „Původně jsme měli v úmyslu stezku otevřít už při městských oslavách, ale vyšlo to až teď. Jednotlivci i rodiny společně se svými dětmi tak mohou díky tomuto projektu zavítat do na pozoruhodná místa, plnit zajímavé úkoly a hlavně strávit příjemný den v přírodě,“ uvedla k otevření naučné stezky místostarostka.

A jaká jsou témata jedenácti zastavení? Na levé straně informační tabule se návštěvníci seznámí s funkcemi v přírodě: jako je fotosyntéza, vodní režim, vady dřeva, určování letokruhů, poznávání listnatých a jehličnatých dřevin, s potravním řetězcem a dalšími zajímavostmi. Pravá strana informační tabule hravou formou informuje o práci v lese během celého kalendářního roku.

Na stezce jsou umístěny také hrací a poznávací prvky. „Děti si mohou vyzkoušet určování jehličnatých a listnatých dřevin na řezu dřeva, tipovat stáři dřevin podle počtu letokruhů nebo mohou prozkoumat pískoviště se stopami lesní zvěře. Je tam také pískové doskočiště a tabule na prohazování šišek,“ vyjmenoval místostarosta Václav Švenda s tím, že po loňském otevření Naučné stezky lesopark Litavka tato další stezka na Padáku přispěje k rozšíření možností, jak mohou rodiče se svými dětmi příjemně trávit svůj volný čas ve městě.

Na vybudování 11 zastavení Naučné stezky lesoparkem Padák se podíleli: Městské lesy Příbram s.r.o., Technické služby města Příbrami, Waldorfská škola Příbram, texty: levá část Bc. Lenka Michvocíková, pravá část: Ústav pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem. Vynaložené náklady cca 235 000,-Kč.

Naučná_stezka_Padák

Zdroj: red., autor: Pavlína Svobodová

Odpovědět

*