Na Příbramsku je o dětské tábory čím dál větší zájem

taborVe středních Čechách přibývá dětí, které se o letních prázdninách vydají na dětský tábor. Loni se jich dětských táborů a pobytů v kraji zúčastnilo kolem 20.000, nejvíce na Příbramsku, Benešovsku a Rakovnicku. Kapacity letošních táborů jsou už téměř naplněné, začínají na ně jezdit už děti kolem pěti let. ČTK to řekli pořadatelé táborů.

Táborová tradice se podle vedoucí odboru hygieny dětí a mladistvých středočeské hygienické stanice Jany Tomicové do středních Čech vrací. Loni bylo v kraji nahlášeno 210 táborů a desítky dalších pobytových akcí pro děti. Podle ní se zvýšil počet akcí i dětí, které se jich účastní. „Nejvíce táborů směřuje do okresů Benešov, Příbram a Rakovník. Hodně táborů je také na Kutnohorsku a jejich počet narůstá i v okrese Mladá Boleslav,“ řekla ČTK.

Podle Lenky Kubištové z občanského sdružení Kazimírka, které pořádá příměstské tábory v Kolíně, už na tábory začínají jezdit i pětileté děti. „Co je novinkou, a je to hodně žádané, je Můj první tábor. Je to na týden pro děti ve věku pět až osm let a jedou na tábor poprvé,“ uvedla. Tyto děti jezdí na tábory v jednom turnusu spolu se staršími, mají pouze mírně upravený program. „Zažívají tak stejné táborové prostředí jako ostatní a vidí, jaké to je,“ řekla Kubištová. Všechny pobytové i příměstské tábory už má téměř obsazené. Cena se oproti loňsku nezměnila, za dvoutýdenní pobytový tábor rodiče zaplatí 4350 korun.

Na letním táboře u břehu Sázavy poblíž Kounic na Kutnohorsku, který pořádá občanské sdružení Familík, mají ještě asi deset volných míst z celkové kapacity 70 dětí. Je to klasický tábor včetně etapové hry, jejíž téma se děti dozvědí až na začátku pobytu. Podle vedoucí tábora Petry Hanzlíkové se dnes některé děti chtějí hlavně bavit a nechtějí se řídit daným programem. „Dnešním trendem jsou spíše moderní zážitky, ale pokud už sem dítě přijede, většinou ho program chytne,“ řekla ČTK vedoucí.

Hlavní vedoucí tábora Drahňovice Josef Matějíček také potvrzuje, že pokud už se jednou dítě klasického tábora zúčastní, obvykle se za rok vrací. I to byl důvod, proč po několika letech obnovil tábor pořádaný nedaleko Českého Šternberka zaměřený na klasické tábornické dovednosti.

Zatímco loni to byl tábor pro desítku dětí, letos je kapacita čtyřnásobná a už více než z poloviny obsazená. „Kromě toho, že jsou pro nás konkurencí různé zážitkové tábory, často narážíme i na strach rodičů, že bude dítě daleko od domova a na moc dlouhou dobu,“ uvedl vedoucí.

zdroj: ČTK, foto: www.taboreni.cz

Odpovědět

*