Ohlušující pískot, vyloučení a následná oslava potleskem vestoje! Fantastický zápas získali Kocouři v tiebreaku!

Tak přeci jen! Kocouři zaslouženě prodlužují čtvrtfinálovou sérii! Včera ve zřejmě nejlepším utkání posledních let porazili České Budějovice v tiebreaku 3:2. Klíčovou čtvrtou sadu získali 40:38, k vidění byli i dvě červené karty. Jednu obdržel trenér Příbrami Dvořák za nevhodnou, byť zřejmě oprávněnou, reakci za poškození mužstva, druhou univerzál Józefacki, který musel navíc v průběhu 4. setu opustit palubovku. Do pátého setu však mohl opět zasáhnout a výrazně se spolupodílel na fantastickém obratu jak v pátém setu, tak v celém utkání.

11073566_1032263816784481_348356713842702420_n

Popis utkání:

Začátek dnešního utkání poměrně věrně kopíroval včerejší (nedělní) průběh, domácí si vytvořili rychlý náskok, hosté jako kdyby si nechali začátek prvního setu vždy utéci. Předvedli totiž několik chyb na útoku a nemohli se pořádně opřít ani o přihrávku. V prostřední části setu, ale nezůstali stoprocentní ani domácí a rovněž oni vyrobili několik útočných chyb. Hosté si následně pomohli blokem a stav utkání se rychle vyrovnal. Hosté se dokonce dostali i na malý moment do vedení, hlavně díky bezchybným a odvážným útokům univerzála Kriška. V koncovce ale přišel na servis domácí nahrávač Jakub Ulč, který se blýsknul hned několika povedenými servisy, z nichž zaznamenal dva přímé body a stav utkání se tak obrátil zpět na stranu domácích.

Hosté opět po prohrané první sadě zabrali

Stejně jako předchozí hrací den začal i druhý set. Hosté se po prvním setu oklepali a začali předvádět přesnou, koncentrovanou hru, naopak domácí předvedli sérii nepřesností. Hostům se tak dařilo držet po celý set dostatečný náskok, a když přišel na servis příbramský odchovanec ve službách Jihočechů Michal Kriško, předvedl dlouhou sérii různorodých servisů, z nichž tři skončily přímým bodem a domácí hráče na přihrávce tak vyloženě trápil. V tomto setu se toho příliš mnoho neodehrálo, Jihočeši jednoduše nedali domácím Kocourům šanci – 1:1.

Třetí set opět pro hosty

Do třetího celku vstoupili znovu lépe hosté, ale domácí je brzy dotáhli díky dobře postaveným blokům a několika skvělým obranám v poli, a hra se na obou stranách vyrovnala. Poté domácí předvedli delší sérii, když Jindra Kuchař 2x hned za sebou úspěšně zablokoval a domácí univerzál Tomasz Josefacki přidal další bod díky skvělému, nechytatelnému servisu. Domácí se v tu chvíli těšili šestibodovému náskoku. Bývalý reprezentační trenér Jan Svoboda se ovšem nehodlal s nastalou situací jen tak smířit. Vystřídal v podstatě tři své klíčové hráče, místo kterých naskočili náhradníci. Těm se podařilo zprvu stáhnout náskok částečně a po několika dalších výměnách ho smazat úplně, což jen potvrdilo kvality jihočeského celku. Celkem pět využitých střídání se trenéru Svobodovi vyplatilo a jeho mužstvo šlo do vedení 2:1.

 Nejlepší atmosféra za posledních několik let, publikum ocenilo vyloučeného Józefackiho potleskem ve stoje

Čtvrtý set začal bohužel úřadováním rozhodčích, a to poměrně nečekanou červenou kartou pro hrajícího trenéra domácích hráčů Reného Dvořáka. Hosté přidali okamžitě 2 rychlé body, publikum a všichni fanoušci v něm jen nevěřícně zírali a domácí trenér okamžitě zareagoval oddechovým časem. Domácí se ovšem nevzdali a náskok hostů rychle zlikvidovali, dařilo se jim docela dobře na přihrávce a fungovaly jim i kombinace středem sítě, přičemž několikrát si úspěšně zaútočil i mladý, teprve šestnáctiletý blokař Radek Suda. Domácím se podařilo otočit skóre v mírný prospěch, a tak trenér Svoboda opět obměnil některé hráče a hra se znovu vyrovnala, i v tom spočívala obrovská síla hostů. Průběh čtvrtého setu dospěl do vyrovnané koncovky, kdy ovšem přišla pro domácí nečekaná rána. Rozhodčí opět zaúřadovali a červenou kartu společně se žlutou viděl domácí tahoun Tomasz Josefacki. Z řeči jeho těla už bylo vidět, že se snaží domácím fanouškům poděkovat a naznačit jim, že udělal, vše co bylo v jeho silách a vypadalo to, jako kdyby se s nimi už loučil a děkoval za jejich podporu trvající po celou délku sezony. Domácí hráči i fanoušci se cítili být ošizeni, zneuctěni, okradeni… V tu chvíli ale nastala dosud nevídaná atmosféra, která dala celému utkání nový rozměr a zcela jistě pomohla najít a využít všechny zbývající síly domácích hráčů, kteří po extrémně vyrovnané koncovce a několika setbolů na obou stranách (v případě Jihostroje mečbolů) dokázali stav utkání srovnat na 2:2. Stav čtvrtého setu trval dlouhých 45 minut a skončil poměrem 40:38!

Aplaus, pískot i závěrečné oslavy

V pátém setu se situace v hale trochu umírnila, chvílemi bylo slyšet i vlastního slova. Do zkráceného posledního setu vstoupili ze začátku o něco lépe hosté a domácí byli donuceni vzít si time, při kterém si ujasnili, že všechno to, co se odehrálo v setu čtvrtém, nemohou jen tak promarnit a nechat hosty lehce zvítězit. Možná i tato motivace pomohla ke srovnání sil obou týmů a skóre se chvílemi přelévalo z jedné strany na druhou. Na tie-break bylo vidět i velké množství úspěšných bloků, domácí jich předvedli pět, hosté pouze o jeden míň. A byly to právě dva úspěšné bloky domácích, které zastavily nejdříve středového hráče Tibitanzla a následně z doskoku útočícího univerzála Kriška, a které ukončily tento skvělý a extrémně vyrovnaný zápas, tentokrát ve prospěch domácího Euro Sitexu Příbram, který tak snížil stav čtvrtfinálové série play-off na 1:3 na zápasy.

Euro Sitex Příbram, – VK Jihostroj České Budějovice 3:2 (21,-16,-22,38,13)

Rozhodčí: Činátl R., Dmejchal, Poláček, Činátl D.

Počet diváků: 681

Domácí: Čížek, Owens, Ulč, Böhm, Suda, Josefacki, Libero Juračka Střídali: Kuchař, Dvořák, Vobejda

Hosté: Zapletal, Michálek, Mach, Kriško, Kuliha, Tibitanzl, Libero Hupka Střídali: Habr, Fila, Šulista, Pleva

Hodnocení utkání:

Domácí Kapitán Martin Böhm: Zápas se ze začátku nesl v úplně stejném duchy jako ty předchozí tři utkání, vždycky jsme hráli dobře ve střední části setů, ale v koncovkách byl soupeř odvážnější a silnější. Poté nastala velmi nestandardní situace (byl vyloučen domácí univerzál Tomasz Josefacki, pozn. autora), která paradoxně stmelila tým, a vyhecovali nás domácí fanoušci, kteří byli dnes ohromní, byli naším osmým hráčem a zkrátka vyburcovali nás tak, že jsme dokázali zvítězit.

Domácí trenér René Dvořák: Odehráli jsme znovu naprosto vyrovnaný zápas, který došel až do koncovek. Dokázali jsme se neskutečně zvednout po vyloučení Josefackého, mužstvo se zdravě odbrzdilo a samozřejmě i se štěstím se nám podařilo prodloužit tuto čtvrtfinálovou sérii. Jsem neskutečně rád, že jsme potěšili diváky alespoň jedním vítězstvím a atmosféra, která vznikla v onom momentě zlomu zápasu, byla naprosto neuvěřitelná a určitě bych si přál se sem ještě alespoň na jeden zápas vrátit, abychom ji zažili ještě jednou.

Hostující kapitán Filip Habr: Dnešní zápas rozhodl vlastně čtvrtý set, ve kterém jsme měli několik mečbolů. To se nám nepovedlo a v takovém rozjetém prostředí jako je příbramská hala, už se tie-break těžko hraje.

Hostující trenér Jan Svoboda: Myslím si, že dnešní utkání bylo velmi vyrovnané, neslo se opět v duchu těch předchozích zápasů, přičemž domácí dnes odehráli lépe koncovky čtvrtého a pátého setu a proto také zvítězili.

Zdroj: red, cvf.cz, foto: red

Odpovědět

*