Plesová sezona začala

Plesy už od 19. století nejsou jen společenskou výsadou šlechty, ale poměrně běžnou událostí v každém městě i vesnici. Neprobíhají však po celý rok, stejně jako například sport, mají svoji sezonu. Není sice přesně vymezena, ale začíná v lednu a končí obvykle první dubnový týden. Nabídka plesů je i v Příbrami velmi bohatá a velkou skupinou jsou samozřejmě plesy maturantů, kam ovšem většinou návštěvníci toužící po tanci nezavítají, jelikož účel těchto plesů je přeci jen specifický. Vybrali jsme pro Vás několik bálů, na které se můžete zajít pobavit.

Ples horníků a ples divadla v lednu

V sobotu 24. ledna pořádá svůj ples Cech příbramských horníků a hutníků. Jedná se již o sedmnáctý reprezentační hornický ples, konat se bude v příbramské Sokolovně a začíná v 19 hodin a 17 minut. O Divadelním plese jsme Vás již informovali, ale opakování je matkou moudrosti. Poslední den v lednu pořádá svůj ples Divadlo A. Dvořáka Příbram, začíná se ve 20 hodin a hrát budou Pepeto, Sunday Afternoons Jazzman a Los Trumberos (band hereckého souboru). Hostem večera bude Bára Basiková. Večerem provází Roman Štabrňák.

Plesová klasika: rybáři a hasiči

Kolik znáte ve svém okolí pánů, kteří se mezi sebou zdraví „Petrův zdar“ a tiše sedávají u vody? Určitě jich bude několik. A jsou to právě rybáři, kteří se plesové tradice drží již několik desítek let a druhý pátek v únoru, byť třináctého, je pro jejich ples typický. V estrádním sále příbramského kulturního domu začíná Rybářský ples ve 20 hodin a hrát bude, jak jinak, kapela Dynamic. Hned o den později můžete navštívit v Sokolovně Ples hasičů. Dávka dvou kvalitních plesů ihned za sebou je však jen pro ty odvážnější lvy a lvice salonů…

V Sokolovně proběhne také další z plesů, který se již v Příbrami plně zakotvil. Sobota, 21. února, je dnem, kdy se sál Sokolovny promění v exkluzivně slavnostní prostor, určený třináctému Podnikatelskému plesu. Ten pořádá Okresní hospodářská komora Příbram a jeho specialitou je například velmi lákává tombola s hodnotnými cenami. Ani poslední únorový den nezůstane z pohledu hudby a tance plonkový. Od 19 hodin začíná v estrádním sále Společenský ples Kiwanis.

V Sokolovně nejen Šibřinky, ale také jachtaři

Zvláštní kategorií jsou plesy maškarní a karnevaly. Znalci příbramských kulturních poměrů však už vědí, že i tato kategorie má v Příbrami své zástupce. V sobotu 28. února probíhají oblíbené Sokolské Šibřinky a aby se výzdoba pořádně využila, probíhá v neděli po Šibřinkách  Sokolský dětský karneval, který ovšem nezačíná večer, ale v 15 hodin.

A pokud patříte k opravdovým vytrvalcům, budete svoje vášně moci uplatnit i počátkem března, jelikož na svátek Miroslava a následující svátek Tomáše připadají další plesy v Sokolovně – Ples Bytového družstva a Ples jachtařů. Jachtaři svůj ples začínají v 19 hodin a plánován je až do tří hodin ráno následujícího dne. Letos se bude konat popáté a cena lístku činí 300 korun.

Zdroj: red.

Odpovědět

*