Plzeň letos otevře první krajskou fotbalovou akademii v ČR. Jde o něco jiného, než má Příbram.

stažený souborPlzeňský kraj dnes podepsal s městem Plzní a Fotbalovou asociací ČR Memorandum o spolupráci při vybudování Regionální fotbalové akademie. Jde o pilotní díl projektu krajských akademií pro hráče ve věku 12 až 15 let, které chce FAČR budovat po celé republice. Provoz akademie zahájí letos v létě. Spolupracovat zároveň bude i s Karlovarským krajem. V tomto roce by mohla následovat ještě akademie na Vysočině.

„Velmi nás těší, že pilotní projekt vzniká právě v Plzeňském kraji. Dlouhodobě přejeme sportu a vnímáme ho jako důležitý volnočasový fenomén. Letos jsme na něj dali 45 milionů, což je mezi kraji jedno z nejvyšších čísel,“ řekl na tiskové konferenci hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs. Kraj nyní dá na akademii dva miliony korun, stejnou částku investuje město i FAČR.|

„Začínáme ve městě, kde má fotbal zelenou. Plzeň není jen o pivě, ale už i o fotbale, což vnímá celá Evropa,“ řekl předseda FAČR Miroslav Pelta. „První akademie je v Plzni, protože tady všichni hledali varianty, jak to udělat, aby to šlo, a neřešilo se politické zákulisí jako v jiných krajích,“ vysvětlil vedoucí úseku talentované mládeže FAČR Michal Prokeš.

Už v červenci začne fungovat předstupeň akademie, kdy vybraní hráči ve věku 12 let se budou jednou za čtrnáct dní sjíždět na společné tréninky na pěti různých místech Plzeňského kraje a dvou v Karlovarském kraji. „Jedná se zhruba o 100 dětí, ve věku 13 let už to bude zhruba jen 35,“ řekl Prokeš.

Od 14 let pak děti začnou chodit do akademie, kde by byly přes týden a na víkend by se vracely do svých klubů. „Kraj zajistí infrastrukturu, vzdělání, ubytování, stravování, FAČR pak ty nejkvalitnější možné trenéry a vybavení. V Plzni by mělo pracovat šest trenérů, z toho dva externě. Navíc se tréninků budou pravidelně účastnit reprezentační trenéři,“ řekl Prokeš. „A umím si představit, že se do toho zapojí i hráči Viktorie Plzeň, třeba Pavel Horváth,“ doplnil reprezentační trenér Pavel Vrba.

Studium vyjde na 1 000 Kč měsíčně

Místní ligový celek Viktorie si pak z absolventů bude moci jako první vybrat ty nejlepší hráče do svého dorostu. Další se rozprostřou mezi ostatní kluby v kraji. Studium na akademii by mělo vyjít na zhruba 1000 korun měsíčně s tím, že tato částka půjde na stipendijní fond pro hráče ze sociálně slabších rodin.

O zavedení krajských a národních akademií se začalo hlasitěji hovořit od nástupu Vrby k reprezentaci, když společně s technickým ředitelem Dušanem Fitzelem připravil reformu výchovy mládeže. Na začátku února výkonný výbor rozhodl, že kraje si mohou dobrovolně zakládat krajské akademie, pokud o to budou stát. „Udělali jsme to na bázi dobrovolnosti. Tam, kde bude vůle, bude i naše podpora. Až uvidí, že to tady funguje, tak se budou chtít zapojit i další kraje,“ věří Pelta.

Kromě Plzně o akademii usiluje také Jihomoravský kraj, kde však zatím nedošlo k dohodě mezi krajem a vedením klubu Zbrojovka Brno. O akademii jedná také Jablonec s Libercem, řeší se to i v Ostravě a v Praze, kde je však problém najít shodu hned mezi několika kluby v čele se Spartou. „Zatím nejblíže je vznik další akademie na Vysočině, kde v Jihlavě panuje podobné nadšení jako tady v Plzni. To je asi jediná akademie, kde by se to mohlo stihnout ještě letos,“ dodal Prokeš.

Akademii má i Příbram

Klubové akademie mají například i Mladá Boleslav, Slovácko či Příbram. „Ale to je něco úplně jiného. To je soukromá iniciativa, zatímco u krajských akademií se bavíme o celorepublikovém koncepčním projektu podporovaném státem,“ doplnil Prokeš.

Zdroj: ČTK

Odpovědět

*