Po Příbrami chodí sedminásobný mistr světa a jen málokdo o něm ví

10453339_674244009290229_5705776871526007765_n,,Sport v České republice nazývaný Rybolovná technika, ve světě Castingsport.  Je to odvětví rybářského sportu, i když s rybařením to moc společného nemá. Používáme podobné vybavení, ale házíme na fotbalových hřištích a atletických stadionech. Tento sport se skládá z devíti disciplín z toho jsou 4 terčové, kde jde o to naházet za co nejkratší čas co nejvíce bodů. Dalších 5 disciplín je dálkových kde se závodník snaží hodit co nejdále to jde,“ prozradil na úvod několikanásobný mistr světa, Tomáš Spáčil. 

Jaké jsou kategorie?

Kategorie jsou Junioři, Juniorky, Ženy a Muži. Juniorské kategorie hází jenom pětiboj, který se skládá ze 3 terčových a 2 dálkových disciplín.

Ženy házejí pětiboj a sedmiboj a Muži pětiboj, sedmiboj a devítiboj. A na MS se každá disciplína hodnotí zvlášť a nakonec ještě víceboj.

Jak jsi k tomuto sportu přišel? 

Jednou jsem zkusil zajít na kroužek a začalo mě to tak bavit že už jsem u toho zůstal.

Co tě na něm nejvíce baví?560811_618366168194605_1182930081_n

Jsem hodně soutěživý a baví mě neustále se zlepšovat a překonávat sám sebe. Ale v tomhle sportu je také velice dobrý kolektiv a tak se těším na závody i z tohoto důvodu.

Jaké jsou ty největší úspěchy?

Nejvíce si vážím sedmi titulů mistra světa, světového a českého rekordu a nejvíce asi to že se mi povedlo se v 16 letech dostat do seniorské reprezentace což se za posledních 27 let nikomu nepovedlo.

Jak moc je finančně náročný tento sport, co si dotuješ sám a co asociace?

Jako závodníci máme placené závody za reprezentaci. Jinak ostatní závody si musíme financovat sami z peněz od sponzorů a místní organizace Hořovice, za kterou závodím v ČR.

Jak je to ve světě s tímto sportem?

I když jsou Češi světová špička tak okolní státy jsou na tom finančně lépe, tudíž to je atraktivnější. Například Polsko nebo Německo,  jejich závodníci dostanou za titul mistra světa stejnou odměnu třeba jako mistr světa v atletice.

Je to časově náročné? Jak často trénuješ?

Jako každý sport který člověk dělá na nějaké úrovni je časově náročný. V sezoně trénuji každý den a každý víkend mám závody.

Kdo tě v tom nejvíce podporuje? Popř. dělal to už někdo od tebe z rodiny?

Nejvíce mě podporuje táta, který mě i trénuje a jezdí semnou na každé závody. Táta dříve závodil v rybaření, ale přímo v tomhle sportu nezávodil.

Studuješ multimédia na SPŠ v Příbrami. Jak jsi přišel na tento obor?

Zajímal jsem se o elektroniku a o práci s grafikou, focení, natáčení takže se mi tento obor zalíbil.

Máš čas ještě na nějaké ostatní koníčky?

Jezdím hodně na kole, posilovna, lyže a nejvíce volného času trávím focením a vším kolem toho.

 Zdroj: red.

Odpovědět

*