Pozor na vykrádání chat a chalup

policie3Nastává doba chladnějšího počasí a s tím souvisí menší návštěvnost rekreačních chat a chalup. Jejich majitelé do nich jezdí v zimním období zřídka, a této skutečnosti právě využívají různí zloději. Vybírají si především odlehlé a špatně zabezpečené objekty. Jejich pozornost upoutají i chaty, ke kterým se dá dobře zajet autem, aby se s lupem tolik nenadřeli.

Pachatelé většinou vypáčí dveře nebo okna, ty také rozbíjejí. Jsou schopni najít i uschované klíče nebo si všimnout nedovřených oken. Kradou a odnáší vše, na co přijdou, většinou různé nářadí, jídlo, pití, jízdní kola, elektroniku apod.

V silách policie určitě není chránit každé obydlí, i když provádíme namátkové kontroly v rekreačních oblastech. Je vhodné ale připomenout, že každý sám může přispět k tomu, aby svůj majetek lépe zabezpečil, např. používáním bezpečnostních zámků, zodolněných dveří, mříží, uzamykatelných okenic a bezpečnostních skel. Jde o prostředky, které ztěžují vniknutí do objektu. Pro vyšší standard ochrany je možno využít elektronické zabezpečení, např. lokální signalizace, detektory pohybu, systémy s dálkovou signalizací – telefonní hlásič.

Pro případ vloupání je dobré pořídit si fotodokumentaci cenných věcí a poznamenat si výrobní čísla elektrických přístrojů. Cennější věci rozhodně nechce nechávat přes zimu v objektech. Důležité také je všímat si pohybu podezřelých osob a vozidel, takovou věc případně nahlásit na linku 158.

V době od 10. do 23. října vykradl neznámý pachatel rekreační chatu v katastru obce Mokrovraty. Po vypáčení vstupních dveří vnikl do vnitřních prostor a ukradl televizor, kávovar, přímotop, spací pytle, stan, repliky starožitných zbraní a lovecké nože. Zloděj se také vloupal do chalupy v katastru obce Malá Hraštice, kam se dostal oknem. Vzal si zde potraviny, alkohol, televizor, elektrickou pilu a vrtačku. Celkem byla škoda způsobená vykradením těchto dvou objektů odhadnuta na 55 tisíc korun.

Zdroj: red., autor: Monika Schindlová

Odpovědět

*