Před 132 lety se narodil fotograf František Drtikol

Drtikol_VlnaV úterý 3. března uplyne přesně 132 let od doby, kdy se narodil jeden z nejznámějších a nejvýznamnějších rodáků našeho města – fotograf František Drtikol. Již za svého života získal světový věhlas a dodnes jsou jeho fotografie ceněny ve sbírkách mnoha světových galerií a výstavních síní. 

Zřejmě první akty v Čechách

První ateliér otevřel František Drtikol v roce 1907 v Příbrami na Václavském náměstí. Místo je dodnes označeno pamětní deskou. Religiozita města se staletou tradicí mariánských poutí na Svatou Horu byla jedním z východisek Drtikolova celoživotního hlubokého zájmu o duchovní témata a filozofii. Na tradici místa navazují i jeho snímky zachycující horníky při práci v podzemí. Z Příbrami pocházejí také rané autorovy akty, zřejmě první fotografie tohoto druhu v Čechách.

Věnoval se také překladu

Světového uznání si vydobyl v druhé polovině dvacátých let, kdy se na mnoha mezinárodních výstavách prezentoval jako čelný představitel stylu art deco ve fotografii. Jeho pozornost se však čím dál častěji obracela k duchovním naukám Východu. „V roce 1935 fotografickou činnost ukončil. V dalších letech se věnoval překladům duchovní literatury z němčiny, zapisování vizí a myšlenek a výuce duchovních přátel. Maloval obrazy, ve kterých chtěl zachytit své pocity z meditací,“ informovala ředitelka Galerie Františka Drtikola Příbram Hana Ročňáková.

V Příbrami má stálou výstavu 15 let

František Drtikol zemřel 13. ledna 1961 v Praze, pohřben je v rodné Příbrami. Světoznámému autorovi byla věnována řada publikací, fotografie byly vystaveny na desítkách samostatných a stovkách skupinových výstav v celém světě, jsou zastoupeny v mnoha zahraničních i českých galeriích.  V roce 2000 otevřelo město Příbram v historickém objektu Ernestina stálou výstavu věnovanou životu a dílu slavného rodáka. Expozice vznikla ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze, které vlastní rozsáhlou sbírku Drtikolových prací.
Výstavu můžete navštívit denně kromě pondělí, otevřeno je od 9 do 17 hodin. Součástí prohlídky je promítání filmu o životě a díle slavného fotografa.

 

 Zdroj: Hana Ročňáková, foto: repro katalogu

 

Odpovědět

*