Příbram bude v letošním roce hospodařit s mírným přebytkem, do mládežnického sportu půjde výrazně méně peněz

Příbram bude v letošním roce hospodařit s očekávanými příjmy 632,7 milionu korun a celkovými výdaji 624,8 milionu. Zhruba osmimilionový přebytek bude použit na splátky úvěrů. Návrh dnes schválili městští zastupitelé.

Zastupitelstvo online

Vedení města tvořené ANO a TOP 09, které loni vystřídalo v čele radnice sociální a občanské demokraty, čelilo kritice hlavně kvůli snížení příspěvků na sport. Radní Václav Dvořák (ANO) namítl, že město má v současnosti na účtu minus 3,5 milionu korun a nemůže splácet své závazky tak rychle, jak se původně předpokládalo. V roce 2010 byl přitom zůstatek na účtech 119 milionů korun.

Podle radního by město potřebovalo zlepšit schopnost splácet krátkodobé závazky a mít větší rezervu, aby se v případě výpadku některého z příjmů nedostalo do potíží. Rozprodejem majetku si ale radnice podle Dvořáka nechce vypomáhat, odmítla například prodej chaty Granit na Šumavě, o němž před časem uvažovalo bývalé vedení.

Vařeka – nemůžeme zahájit vlastní projekty, Řihák – museli jsme si kvůli končícímu ROP pospíšit

Starosta Jindřich Vařeka (ANO) podotkl, že město na úvěrech celkově dluží 49 milionů korun. Současná koalice podle něj nemůže zahájit projekty, které slíbila voličům, a musí pokračovat v akcích započatých předchůdci. Nejvíce bylo podle starosty investováno loni před volbami, a účty města se pak vyprázdnily. „Jsme jenom otroci toho, co bylo nasmlouváno a na co byly dotace,“ prohlásil. Bývalý starosta Josef Řihák (ČSSD) namítl, že město si loni muselo s projekty pospíšit, protože končil regionální operační program, a s volbami to podle něj vůbec nesouviselo.

Opoziční zastupitel za ODS a bývalý místostarosta Ivan Šedivý odmítl tvrzení, že město je ve špatné finanční kondici. „Nemyslím si, že bychom měli chodit o žebrácké holi,“ prohlásil. Současné vedení podle něj straší lidi. „Máte města, která nemají na účtech vůbec nic a mají ohromné dluhy, což město Příbram není,“ dodal.

Do sportu půjde letos výrazně méně peněz než vloni

Radní Dvořák připustil, že město letos dá na sport o třetinu méně než loni. Odmítl ale výhrady některých zastupitelů, že radnice místo sportu upřednostňuje kulturu a sociální odbor, kterým příspěvky naopak navýšila. Podle Dvořáka je to optický klam, protože dotace pro některé organizace v minulosti neplynuly přes městský rozpočet. Musely se také povinně zvýšit mzdy pracovníků o 3,5 procenta.

Větrovský: Snížení částky na sport je větší, než tvrdí vedení

Zastupitel za ČSSD a prezident příbramského fotbalového klubu Petr Větrovský míní, že snížení částek na sport je větší, než tvrdí vedení města. Navrhl převést část prostředků určených divadlu, galerii a knihovně a také z kulturního grantu sportovcům. Podle něj by se tím kulturní organizace ve městě dostaly na loňskou úroveň. Vedení radnice to odmítlo a Větrovského návrh neuspěl.

Zdroj: red, ČTK, foto: red

Odpovědět

*