Příbram chce dát letos sportovním oddílům méně peněz než dříve

Příbramská radnice počítá s tím, že letos podpoří sportovní oddíly menší částkou než v minulých letech. Důvodem jsou podle ní omezené finanční možnosti města. Kolik prostředků půjde z městské pokladny na sport, bude jasné po schválení rozpočtu koncem února. Na tento termín napjatě čekají zástupci sportovních oddílů. Například volejbalový klub už kvůli krizové finanční situaci umožnil hráčům, kteří si seženou jiné angažmá, přestoupit. Využili toho čtyři hráči. 

10

„Čekáme, jak dopadne rozpočet města, který se dozvíme na konci února. Osobně to vidím nadějně a věřím, že město bude nadále určitým způsobem podporovat sport,“ uvedl prezident volejbalového klubu Daniel Rosenbaum. V minulosti oddíl ročně dostával na mládež od města 2,5 milionu Kč. Kolik to bude letos, zástupci klubu podle Rosenbauma netuší. Na to, jak bude vypadat schválený rozpočet, čeká i prezident fotbalového klubu Jaroslav Starka. „Počkám si na zastupitelstvo, teprve pak se k tomu vyjádřím,“ řekl ČTK.

Podle místostarosty Václava Švendy (TOP 09) musela radnice zohlednit aktuální finanční možnosti města a stanovit takovou částku na rozdělování, aby všechny sportovní kluby dokázaly udržet svou činnost. „Vnímáme to, že kluby mají existenční problémy, a domníváme se, že bude možné najít řešení, aby nemusely skončit,“ řekl. Mluvčí radnice Pavlína Svobodová uvedla, že největší snížení příspěvku se čeká u fotbalu. „Ovšem i tady s bude brán zřetel na co největší podporu mládežnického sportu,“ dodala.
Město dosud každoročně financovalo sport prostřednictvím grantů ve výši zhruba 1,6 milionu Kč a dalším zdrojem byla část výnosů z hazardu, pohybující se zpravidla mezi deseti a dvaceti miliony korun. Někteří sportovci jako hokejisté, cyklisté, fotbalisté a volejbalisté však měli své vlastní položky v rozpočtu. Podle Švendy by se nyní měla pravidla pro rozdělování změnit, stanovena ale zatím nebyla.

Příbram, v jejímž čele nedávno vystřídaly ANO a TOP 09 koalici sociálních a občanských demokratů, chce letos hospodařit s příjmy 632,7 milionu a výdaji 624,8 milionu Kč. Zhruba osmimilionový přebytek bude použit na splátky úvěrů. Zastupitelé budou návrh rozpočtu schvalovat 23. února.

Zdroj: red, ČTK, foto: red

Odpovědět

*