Příbram přeruší opravy tří ulic, musí nejdříve obnovit kanalizaci

Riegrova ulicePříbram přeruší práce na rekonstrukci ulic K dolu Marie, Hrabákova a Březnická. Radnice zjistila, že při přípravě projektů nebyl zohledněn špatný stav sítí pod nově budovanými vozovkami. Rozhodla se proto práce zastavit a nejdříve obnovit kanalizaci a vodovodní řad. Rekonstrukce ulic se tím zhruba o měsíc zpozdí, sdělil dnes ČTK starosta Jindřich Vařeka (ANO).

„Nikdo nám sice tyto práce nezaplatí, v rozpočtu s nimi také nebylo počítáno, ale provedeme je, i kdybychom si měli půjčit,“ uvedl starosta, který vidí pochybení na straně radnice. Připomněl, že od 1. dubna nastala rozsáhlá reorganizace městského úřadu, která se dotkla 50 úředníků, nejvíce z odboru investic. Kromě toho byla podle Vařeky vypracována metodika, jež má do budoucna podobným excesům zabránit.

„Není možné dělat nové povrchy pod rozpadlými kanalizacemi,“ říká starosta Vařeka

Rekonstrukce Hrabákovy ulice včetně náměstí Dr. Josefa Theurera, ulice K dolu Marie, Jinecké, Březnické, Čechovské a Sportovní začala 24. března. Přijetí dotace schválilo zastupitelstvo loni v září a pak podle Vařeky začal, jak už tomu u projektů hrazených z dotací bývá, „závod s časem“, zahrnující zpracování dotačních žádostí a výběrová řízení na přípravu dokumentace a na zhotovitele.
Kanalizace přitom není z pohledu dotačního řízení součástí komunikace, jde o neuznatelný náklad. Není ale možné dělat nové povrchy nad rozpadlými kanalizacemi, zrezivělými vodovodními šoupaty a shnilými přípojkami do domů, konstatoval Vařeka, kterému se nelíbí ani to, jak město o zahájení prací informovalo veřejnost. Mnozí lidé se podle něj o rekonstrukci dozvěděli, až když jim bagry a frézy začaly rachotit pod okny.

Informovat veřejnost bude mít na starost skupina pracovníků

Starosta připomněl, že informování veřejnosti bude mít na starosti skupina pracovníků shromážděných pod nově zřízeným odborem kancelář města. Radnice podle Vařeky také připravuje databázi lidí, kteří budou chtít být informováni e-mailem nebo SMS zprávami o chystaných regulacích v dopravě, kulturních akcích, akcích pro děti a mládež, sportovních událostech a podobně.

Zdroj: red, ČTK, foto: red

Odpovědět

*