Radní v Příbrami se budou zabývat akcí „Vlajka pro Tibet“, vyvěsit ano či ne?

Některá středočeská města nemají jasno v tom, zda se letos připojí k akci Vlajka pro Tibet. Například v Kutné Hoře se někteří radní obávají, že by tím mohlo být ohroženo navázání kontaktů s potenciálními čínskými investory. Vedení města zrušilo dřívější usnesení, podle nějž se má radnice ke světové akci připomínající výročí protičínského povstání Tibeťanů každoročně připojovat. O celé záležitosti budou ale ještě znovu jednat zastupitelé. Naopak největší středočeské město Kladno už ví, že letos tibetskou vlajku opět vyvěsí, zjistila ČTK.

Tibet

Podle usnesení z roku 2006 má kutnohorská radnice 10. března vlajku pravidelně vyvěšovat. Radní se na posledním jednání touto otázkou znovu zabývali a zjistili, že nejsou schopni usnést se ani na jedné variantě. Nerozhodli ani o vyvěšení, ani o nevyvěšení vlajky.

„Byli jsme nerozhodní. Nebylo přijato žádné usnesení, tak jsme museli zrušit původní usnesení. Dohodli jsme se, že to zkusíme předložit na zastupitelstvu, tam je větší počet lidí, který vyjadřuje názor občanů,“ řekl ČTK starosta Martin Starý (Změna pro Kutnou Horu), který si osobně myslí, že vyvěšení vlajky žádné vztahy s možnými investory neohrozí.

Odmítavý postoj některých členů rady vůči podpoře Tibetu má podle něj zřejmě souvislost s čínskými delegacemi, které byly v poslední době v Kutné Hoře. Do města loni zavítal mimo jiné předseda Čínské národní správy pro cestovní ruch Šao Čchi-wej. Vedení Středočeského kraje chce přilákat do regionu více čínských turistů, na podzim plánuje v provincii S‘-čchuan uspořádat týdenní akci, na níž představí českou kulturu a zvyky. Návštěvníci z nejlidnatější země světa by měli mířit i do Kutné Hory, kde je řada turistických lákadel.

Jasno v tom, zda se k celosvětové akci připojí, nemají ani další radnice. V Kolíně a Příbrami se radní budou věcí teprve zabývat. V Benešově v posledních letech vlajka na radnici nevisela, o věci vždy rozhodovali zastupitelé. „Několik let jsme ji vyvěšovali, ale v posledních dvou letech to v zastupitelstvu neprošlo. Vlajku máme schovanou, není problém ji vyvěsit,“ uvedl místostarosta Roman Tichovský (ODS). Podle něj je otázkou, jak se k věci postaví nové zastupitelstvo vzešlé z loňských voleb. V Berouně se tibetská vlajka v posledních letech také nevyvěšovala a zřejmě tak podle mluvčí Pavly Nováčkové radnice neučiní ani letos.

Opačně se nejspíš zachovají v Mladé Boleslavi nebo Mělníku, i tam o tom ale ještě budou jednat vedení. V Kladně už radní rozhodli, že se k akci připojí.

V Nymburce, kde má továrnu čínský výrobce televizí Changhong, vlajka v minulosti na radnici nevisela, ale vyvěšovalo ji místní gymnázium. Nový starosta Tomáš Mach (ČSSD) podle mluvčí městského úřadu Olgy Havránkové vyvěšení vlajky letos nevylučuje. Bude záležet na tom, jak ve středu o věci rozhodnou městští radní.

Zdroj: red, ČTK, foto: red

Odpovědět

*