Ravak se kvůli krizi na Ukrajině více orientuje na africký trh

Příbramské společnosti Ravak, která je předním výrobcem vybavení pro koupelny, se nepříznivě dotkla krize na Ukrajině a v menší míře ji postihly i sankce vůči Rusku. Firma se začala orientovat na perspektivnější trhy, nové zakázky získala třeba na africkém kontinentě, řekla ČTK mluvčí Ravaku Jana Šlefrová. Společnost s 800 zaměstnanci exportuje do pěti desítek zemí. V loňském roce podle Šlefrové utržila 1,9 miliardy korun, podobně jako předloni.

ravak-logo

„Mezi naše nejsilnější exportní trhy patří Ukrajina, takže se nás silně dotkla tamější situace. Pocítili jsme třicetiprocentní pokles tržeb, ale byli jsme připraveni na propad mnohem vyšší a v poslední době už cítíme i zlepšení,“ uvedla mluvčí.
Sankce vůči Rusku firmu také postihly, ale v mnohem menší míře. S ohledem na nestabilni rubl se Ravak nyní orientuje na nové trhy, jako je třeba Afrika. „Situace v Rusku a na Ukrajině nás tak paradoxně popostrčila k intenzivnější práci na africkém kontinentu a zaznamenáváme úspěchy například v Ghaně i v Nigérii,“ dodala Šlefrová.

Firma, která ročně vyrobí 350.000 sprchových koutů, 120.000 van a 200.000 sprchových vaniček, se zaměřuje hlavně na ucelená řešení koupelen sestavená z širokého sortimentu designově sladěných výrobků. Zákazník si může od jedné značky zařídit celou koupelnu. Důraz je kladen na autorský design, pod nímž je podepsán produktový designér Kryštof Nosál. Jeho práce pro Ravak bývají pravidelně oceňovány v designových soutěžích.

Ravak má vlastní galvanovnu

Poslední velkou investicí Ravaku byla vlastní galvanovna, díky níž firma není závislá na zpracování povrchů od externích dodavatelů. Podle Šlefrové šlo o investici v řádu desítek milionů korun.

Ravak, který bývá označován za největšího výrobce vybavení pro koupelny nejen v Česku, ale i v celé střední a východní Evropě, byl založen v roce 1991 jako rodinný podnik. O šest let později se transformoval na akciovou společnost. Původně vyráběl sprchové kouty a vaničky v licenci francouzského výrobce. V roce 1993 začal investovat do vlastního vývoje a od roku 1994 prodává standardní řadu sprchových koutů vyrobenou vlastní patentovanou technologií. V letech 1996 až 1997 začala společnost expandovat do zahraničí.

Zdroj: red, ČTK, foto: ravak.cz

Odpovědět

*