ROZHOVOR: „Někdo se znovu pokoušel objevit Ameriku,“ říká příbramský lékař Louda

O rozhovor jsme tentokrát požádali lékaře Ortopedicko-traumatologického oddělení a klubového lékaře 1.FK Příbram MUDr. Milana Loudu. Zeptali jsme se ho na jeho profesní život, působení v příbramském prvoligovém fotbalovém klubu i na ukončení spolupráce s volejbalovým oddílem VO Kocouři Příbram.

1891191_765163130178104_206182776_n

Pane doktore, mnoho lidí Vás v Příbrami zná jako výborného chirurga a ortopeda, ale taktéž Vás dosti lidé spojují s příbramskými sportovními kluby, kde působíte jako klubový lékař. Pokračuje Vaše spolupráce s těmito kluby i nadále?

Dobrý den. V první řadě děkuji za kompliment, pokud bych měl mít takovýto kredit u svých klientů, velice by mě to těšilo. Za téměř 30 leté období své kariéry v Příbrami jsem se vždy snažil, aby ode mě odcházeli jen spokojení a v rámci možností i uzdravení pacienti. Působení u místních klubů vyplynulo tak nějak automaticky ze skloubení mého kladného vztahu ke sportu s mou specializací, kterou je ortopedie a traumatologie pohybového aparátu. V současné době stále funguji jako oddílový lékař 1. FK Příbram.

Mnoho fanoušků by jistě tedy zajímalo, proč jste se nedohodl na další spolupráci s příbramským volejbalovým oddílem. Přeci jen, působil jste v klubu několik let a s týmem jste prožíval vítězství i porážky přímo na palubovce…

Máte pravdu, že ve spolupráci s VO Příbram v letošní sezoně již nepokračuji. Pokud vás zajímá příčina, pokusím se jí v krátkosti objasnit.  Bezesporu hlavním impulsem byla změna vedení klubu a z jeho strany ne zcela férové jednání již v loňském roce.  Vznikla pro mě situace, asi jako pro druhého pilota F1 v týmu, který všemi prostředky prosazuje svou jedničku, bez ohledu na výsledky, chyby, atp.

12394_1152078500653_352678_n

Jakožto člověk, který kromě výše zmíněného kladného vztahu ke sportu, má v sobě i jakýsi pocit sounáležitosti s kolektivem, ve kterém působí, jsem fungoval u týmu od roku 2003. Jistě i z tohoto důvodu jsem, kromě zajišťování  zdravotní péče během zápasů, zároveň vystupoval jako aktivní fanoušek na lavičce, pravidelně se podílel na odvozu hráčů na venkovní utkání osobním vozem, řešil celkový zdravotní stav hráčů a jejich problémy všedního dne v mezidobí zápasů. Některé neduhy vyžadovaly i delší ambulantní léčbu v nemocnici, několik zranění jsem řešil i na operačním sále.

V podstatě zcela náhodou jsem se dozvěděl, že před zahájením loňské sezony proběhlo nějaké jednání mezi Oblastní nemocnicí Příbram a vedením VO Pb. Já, jakožto oddílový lékař, který jsem v roce 2003 ze své iniciativy tuto péči a funkci volejbalovému klubu nabídl a zavedl ji, jsem k jednání přizván nebyl. Nevím, kdo za koho a v čím zájmu jednal, ale vím jediné – že se někdo znovu pokoušel objevit Ameriku a prezentovat jméno své, příp. svých dobrých kamarádů. Kromě jednoho článku v mediích se vlastně ani nic změnit nemohlo, vše již bylo vyzkoušeno a fungovalo. Snad stojí ještě za zmínku od té doby ze zištných důvodů cílená preference nového subjektu stran zdravotních služeb. Do dlouhodobě fungující atmosféry důvěry a inteligentní komunikace se v loňském roce vloudilo mnoho falešných tonů, což bylo pro mě podnětem v takovéto dysharmonii dále nepokračovat. V každém případě se mi potvrdila pravdivost přísloví, že charakter člověka poznáš v mezních situacích, resp., že v nouzi poznáš přítele, ale také, že každý dobrý skutek musí být spravedlivě potrestán.

A Vaše působení ve fotbalovém klubu 1.FK Příbram pokračuje? V čem je ve fotbalovém klubu situace jiná než v tom volejbalovém?

Jak jsem již uvedl na začátku našeho rozhovoru, působení v 1. FK Příbram pokračuje. Co se týče rozdílů, na zajištění péče se zde podílíme celkem tři – dva kolegové jsou z Prahy, tudíž já jsem v podstatě lékařem prvního kontaktu. Práce je dost, fotbal je kontaktní sport, z toho plyne vyšší četnost a specifika zranění během zápasu i během tréninku. Jinak se jedná rovněž o komplexní pojetí péče, bez ohledu na ordinační hodiny. Diametrálním rozdílem oproti volejbalovému oddílu, kde jsem se po sezonách 2012/13 a 2013/14 nedočkal ani ústního poděkování, je pak bezesporu finanční odměna za odvedenou práci.

Sledujete i nadále hru, výsledky a třeba i zdravotní stav volejbalistů, přestože v klubu již nepůsobíte?

Volejbalovou extraligu sleduji komplexně, v letošním roce ale jen prostřednictvím medií – TV COM, ČT. Z hlediska sportovního zážitku mě potěší každé kvalitní utkání, bez ohledu na to, která mužstva jsou jeho aktérem. Zdravotní stav příbramského týmu je plně v kompetenci současného oficiálního oddílového lékaře, nejsem s ním v kontaktu.

26087_1278145601941_60452_n

Kde Vás může veřejnost navštívit, když bude chtít vyhledat odbornou zdravotnickou pomoc?

Jsem zaměstnancem ON Příbram a.s., v případě zájmu je možné se objednat na chronickou ortopedickou ambulanci v areálu nemocnice na tel. Č. 318 641 724. V současné době ordinuji 2 dny v týdnu, ve čtvrtek a pátek.  Bohužel, poptávka je veliká, z toho se odvíjí i objednací doba, která je momentálně asi 2 měsíce.

Děkuji Vám za rozhovor…

Také děkuji a přeji příjemný den.

Odpovědět

*