Rozhovor: Zájem o jógu v Příbrami rapidně stoupl

jogaRok co rok se mění trendy ve cvičení. Chvíli letí fitbox, potom trampolínky, nebo třeba TRX. Jde o skvěle promyšlený marketing, aby fitness centra nakupovali nové a nové pomůcky, a výrobci cvičících pomůcek si tím pěkně vydělali. Za to jóga, ta se cvičí už několik let, ale v současné době je zájem o tento styl cvičení rapidně vyšší, než v letech minulých. Proto jsme se rozhodli vyzpovídat Vendulu Černou, která je v Příbrami svými lekcemi jógy jednou z nejznámějších. 

 

Jaký je zájem příbramských žen o lekce jógy? Je stále vzrůstající?

Zájem o lekce jógy v současnosti rapidně vzrostl a je to dáno hlavně dobou a společností, ve které dnes žijeme.

Kde všude jógy předcvičuješ?

Své lekce nabízím na různých místech v Příbrami, především v Befit Energy Clubu, ale i v blízkém okolí, např. Dobříš, Obořiště, Suchodol a v současnosti jsem své lekce rozšířila i v obci Budínek v krásném golfovém resortu. Rovněž poskytuji soukromé lekce pro jednotlivce ale i malé skupiny účastníků a novinku, kterou bych ráda představila a která stává se hitem této doby je tzv. Jóga na pracovišti, tuto službu využívají především firmy pro své zaměstnance, jako zaměstnanecké benefity a nebo skupina zájemců. Výhoda je v tom, že lektor přijede přímo do firmy v určený den i hodinu. Jedná se buď o jednorázové akce nebo pravidelné lekce v rámci kurzu.

Chodí i muži?

Ano, mé lekce navštěvuje i několik mužů, které buď ke cvičení dohnaly zdravotní potíže, stres v práci a nebo jen chtějí protáhnout a posílit své tělo zdravým způsobem.

Co jóga tělu přináší?

Jóga není pouze fyzické cvičení obohacené o soustředění na správné dýchání. Jóga je přístup k životu. Díky józe řada lidí přehodnotila své priority a stala se novým vyrovnanějším a klidnějším člověkem. Studium jógy neznamená pouze cvičení těla, dechu a mysli. Je to i o tom, jak se chovat, jak myslet, co jíst – jóga zahrnuje kompletně všechny stránky života.

Cílem jógína je dosáhnout harmonie se svým Já. Jóga učí, jak se naučit ovládat životní energii, své tělo, mysl a emoce. Snaží se, abychom poznali sami sebe. Tělesná a dechová cvičení, meditace, očistné techniky a další praxe jógy jsou pro dosažení daného cíle velmi důležité. Důležitější je ale dostat zásady jógy do svého běžného života. Můžeme navštěvovat kurzy jógy, číst knihy o józe a diskutovat o ní s přáteli, neměli bychom ale zapomínat na to, že jógínem jsme, i když odejdeme z lekce, zaklapneme knihu a rozloučíme se s přáteli. Jógínem jsme stále. Ve dne v noci. Je na to třeba myslet a chovat se podle toho.

Po jaké době cvičení se začnou projevovat nějaké změny?

Lidé mohou začít vnímat změny již po první lekci, může se především jednat o zmírnění napětí v těle, úleva od bolesti zad, příval nové energie, prokrvené a protažené tělo, avšak skutečné změny přicházejí až s pravidelností, kdy najednou začínáte cítit, že vám jóga chybí a vy víte, že se stala součástí vašeho života.

Kdo by ji neměl cvičit?

Jógu mohou cvičit všichni: staří, mladí, děti, těhotné ženy, v tomto případě však doporučuji navštěvovat lekce jógy pro těhotné, nebo soukromé lekce. Pokud jste ale prodělali závažné onemocnění či úraz nebo jste po operaci, doporučuji poradit se nejprve se svým lékařem a vždy informovat svého instruktora před začátkem hodiny o Vašem zdravotním stavu.

Pořádáš i nějaké semináře o józe, jaký a kdy je nejbližší?

Ano, již tuto sobotu 14.1.2017 od 9 – 11:30 hod pořádáme ve spolupráci s Befit Energy Clubem a Ivou Ceradskou, skvělou lektorkou, seminář Jóga a zdraví, na který jsou srdečně zváni všichni, kteří se o toto téma zajímají a chtějí se dozvědět více.

Kde nabíráš nové zkušenosti a poznatky jógy?

Sama se účastním různých vzdělávacích kurzů, rozšiřujících seminářů, čerpám z knih, tak abych svým klientům mohla předávat to nejlepší a byla jim kvalitním lektorem.

Informace o přesných časech a místech lekcí jógy, které můžete navštěvovat je možné získat na webových stránkách www.vendulacerna.cz

Zdroj: red.

O autorovi

Odpovědět

*