Rožmitál p. Tř.: Den s českou královnou Johankou a Fabiánem

Den s českou královnou JohankouUž dnes proběhne v Rožmitále pod Třemšínem tradiční historická událost města „Den s českou královnou Johankou“. Tento den je připomínkou historických událostí a osobností města. Každoročně se přijedou na Johanku podívat a užít si bohatý doprovodný program stovky lidí nejen z okolních obcí.

Poprvé se tato událost v Rožmitále konala v roce 2003 ku příležitosti 545.  výročí korunovace české královny Johany z Rožmitálu (druhé manželky Jiřího z Poděbrad). Letos tedy proběhne již 14. ročník!

Na nádvoří Podbrdského muzea můžete navštívit středověké tržiště a shlédnout ukázky dávných řemesel. Uvnitř muzea bude k vidění výstava dětských prací a v zámecké zahradě si děti užijí od 10:00 do 13:00 hodin dobové hry. Na nádvoří ZUŠ proběhne výstava chovatelů drobného zvířectva a včelařů.

V 11:00 hodin začne na náměstí pro malé i velké pohádka Sněhurka a sedm trpaslíku v podání Divadla Víti Marčíka, od 13:00 hodin zde zahraje soubor QUERCUS středověké písně a ve 14:00 hodin vyjede od zámku očekávaný historický průvod s královnou Johankou. A že je na co se těšit! Odpoledne budou následovat další divadelní hry – Fabián, brdských lesů pán v podání Březnického a rožmitálského divadelního spolku, a hra O holčičce, který se ještě nenarodila v podání Divadla Víti Marčíka. V 17:00 hodin zazpívají v kostele sv. Jana Nepomuckého Třemšínská kvítka – amatérský sbor z Rožmitálu p. Tř. Večer na náměstí proběhne také pouliční šramband Péro za kloboukem a kulturní den bude zakončen promítáním filmové pohádky pro dospělé Prach a broky – z dílny ROSENTHAL z. s.

Do realizace a příprav tohoto významného dne se zapojí velká spousta lidí – ZUŠ, ZŠ, místní ochotnický spolek, skauti, skupina historického šermu, členové SDH, starostové a občané obcí mikroregionu a další lidé, kteří akci pořádají s radostí a se zájmem.

Den s českou královnou Johankou a pánem brdských lesů Fabiánem bude zahájen v 10:00 hodin. Vstup na akci je zdarma.

Zdroj: red., autor: Lucie Jeníčková

Odpovědět

*