Středočeská divadla čekají personální změny či stěhování

Divadlo a kinoStředočeská profesionální divadla čekají v nadcházející sezoně personální změny nebo stěhování. Mladoboleslavská scéna do ní vstupuje s novým vedením a obměněným souborem. Nové tváře zřejmě přibudou i v kladenském souboru, který se má stěhovat zpátky z provizorních prostor do opravené budovy. Naopak v Příbrami se velké změny nečekají. Své plány ale zatím divadlo nezveřejnilo, protože na rozdíl od jiných scén sestavuje dramaturgický plán vždy na kalendářní rok.

Vedením boleslavského divadla byla po odchodu Františka Skřípka do důchodu dočasně pověřena Janeta Benešová, která byla v minulosti ředitelkou děčínského divadla. Divadlo povede do doby, než město ve výběrovém řízení vybere nového šéfa. Personální změny se dotkly i souboru. Z divadla odchází Eva Horká a Nina Horáková. Do angažmá nastupují Hanna Marie Maroušková, Sandra Černodrinská a Alena Bazalová.

Novou sezonu v mladoboleslavském divadle zahájí 16. října premiéra hry Mikve Hadar Galronové za přítomnosti autorky a pod záštitou izraelského velvyslanectví. Druhou premiérou bude v prosinci komedie Oscara Wildea Jak je důležité míti Filipa. Diváci se v nové sezoně mohou těšit i na muzikál Kabaret autorské trojice John Kander, Fred Ebb a Joe Masteroff, hru Anthonyho Shaffera Slídil, Maškarádu od Michaila Jurjeviče Lermontova či inscenaci Axela Coppela The Gazebo.

Kladenské divadlo zahájí 12. září svou 101. sezonu premiérou hry George Courtelina Podnájem na bulváru Courteline. Nadcházející sezona by pro divadlo měla být zvláštní tím, že se soubor v lednu přesune po čtyřech a půl letech z dosavadního přechodného působení v budově Divadla Lampion zpět do opravované budovy Městského divadla Kladno. Premiérovou inscenací v opraveném divadle by mělo být představení inspirované francouzským filmem Tančírna, které bude reflektovat sté výročí divadla. „Naplánována je na polovinu ledna příštího roku,“ řekla ČTK mluvčí divadla Magdaléna Zelenková.

Opravené divadlo bude mít čtyři scény, vedle té hlavní jednu menší v bývalé zkušebně, venkovní letní scénu a jednu velmi malou scénu navazující na kavárnu. Rozrůst by se měl také soubor kmenových herců, pravděpodobně zhruba o pět.

V Příbrami se plánují úpravy

V Příbrami sice už delší dobu také plánují stavební úpravy, kdy se uskuteční, ale bude záležet na penězích. Ještě letos se počítá s modernizací kina, které je součástí multifunkční divadelní budovy. Diváci by měli mít větší komfort a nově by se mělo promítat v 3D formátu.

Příbramské divadlo na rozdíl od jiných scén sestavuje dramaturgický plán vždy na kalendářní rok. Letos ještě uvede premiéry her Višňový sad a Prodaná nevěsta, s nimiž počítá starý dramaturgický plán. V lednu pak v rámci nového plánu uvede klasickou hru Williama Shakespeara Sen noci svatojánské. Připomene tím výročí 400 let od úmrtí tohoto významného dramatika. Studenti by také měli napsat scénář kabaretu k výročí 800 let od založení města, který by se hrál na malé scéně. „Zatím je předpoklad, že budeme dělat pět premiér, z toho čtyři budou na velké scéně,“ shrnul plány na příští sezonu ředitel divadla Petr Bednář.

Zdroj: ČTK

Odpovědět

*