Středočeské nemocnice zvyšují zaměstnancům platy, v Příbrami přidali již od ledna

Platy zvedne zaměstnancům většina středočeských nemocnic, a to včetně soukromých. Některá zařízení ale ještě čekají na výši záloh od pojišťoven, zjistila ČTK u vedení nemocnic. Vláda schválila zvýšení tarifních platů od ledna o pět procent. Stejně by měly stoupnout i platy v nemocnicích krajů, měst, církví či v soukromých zařízeních. Peníze by na to měly dát v úhradách zdravotní pojišťovny. 

Nemocnice (2)

Platy by měly stoupnout ve všech pěti krajských zařízeních: kolínské, příbramské, benešovské, kladenské a mladoboleslavské nemocnici. Podle ředitele kolínské nemocnice Petra Chudomela počítá nemocnice s navýšením tarifních platů k 1. lednu o pět procent u všech zaměstnanců v případě, že zálohové platby od zdravotních pojišťoven toto navýšení budou obsahovat. „S odborovými organizacemi je tento postup projednán a odsouhlasen. Podle našich modelací by nová úhradová vyhláška navýšení pokrýt měla,“ uvedl Chudomel.

O pět procent zvedla od ledna platy i příbramská nemocnice, potvrdila její mluvčí Monika Boušková, či kladenská nemocnice, řekl ČTK její ředitel Vladimír Lemon. Stejně vzrostly platy od Nového roku v benešovské nemocnici, kde si lékaři polepšili asi o 2000 korun a sestry až o 1100. Řádově stokoruny navíc dostal pomocný zdravotnický personál. „Sice to nemocnici bude stát ročně částku zhruba deset milionů korun, ale myslím si, že je to krok správným směrem,“ uvedl ředitel Petr Hostek. Podotkl, že loni nemocnice vyplatila zaměstnancům podobnou sumu na mimořádných odměnách.

S pětiprocentním navýšením platů počítají i v Mladé Boleslavi

S pětiprocentním navýšením platů pro zdravotnický personál počítají i v mladoboleslavské Klaudiánově nemocnici. Zaměstnanci budou mít vyšší už lednovou výplatu. „Zároveň je ovšem třeba říci, že platby od pojišťoven toto navýšení rozhodně nepokryjí. Úhradová vyhláška pokryje pouze asi tříprocentní navýšení. Nemocnice tedy bude muset opět hledat ve svých vlastních zdrojích, což není možné donekonečna,“ informovala mluvčí nemocnice Kamila Hamáčková.

Podle hejtmana Miloše Petery (ČSSD) záleží na nemocnicích, jestli v rámci nákladů dokážou najít pět procent na růst platů. „Ředitelé od nás dostali za úkol, aby se tím zabývali. V této chvíli nejsem schopen říct, že to takhle úplně bude, ale chceme, aby to tak bylo. Je to v kompetenci nemocnic, musejí vyjít ekonomicky,“ podotkl.

Podle hejtmana Petery by bylo špatně, kdyby středočeské nemocnice zaostávaly za pražskými

Podle něj by bylo špatné, kdyby středočeské nemocnice platově zaostávaly za pražskými, protože pak by sestry odcházely za prací do hlavního města. „Nechceme, abychom zůstali těmi, kteří nebudou zvedat platy,“ podotkl. Poukázal také na to, že krajské nemocnice jsou akciovými společnostmi a podepisují se v nich kolektivní smlouvy. „Jsou tam i odměny, které se vyplácejí, takže si myslím, že personál je finančně relativně dobře zajištěn,“ míní hejtman.

I v některých soukromých zařízeních stoupají mzdy, například v rakovnické nemocnici. „Zda to bude o pět procent, zatím propočítáváme. Čekáme na informace o navýšení záloh,“ řekla mluvčí nemocnice Eva Milerová. Podle ní se u lékařů kvůli jejich nedostatku často uplatňují smluvní platy, které jsou už nyní vyšší než ty tabulkové.

Platy zvýší i v Nymburce

S pětiprocentním zvýšením mezd mohou počítat v březnové výplatě zaměstnanci nymburské nemocnice. „V plném rozsahu jsme jim mohli vyhovět nejen díky změnám úhradové vyhlášky, ale i s ohledem na stabilizovanou finanční situaci nemocnice. Hospodářský výsledek je již od roku 2012 v kladných číslech,“ uvedla jednatelka zařízení Alice Opočenská. Podíl na příznivé situaci podle ní mají i nově nasmlouvané příjmy z podnájmu nebytových prostor v nemocnici.

Zaměstnanci mělnické a neratovické nemocnice byli podle mluvčí nemocnic Dagmar Dvořákové již v roce 2014 placeni lépe než jejich kolegové ve státním sektoru po letošním navýšení. „Situaci i trh samozřejmě sledujeme. Další kroky tedy budou souviset s jeho vývojem, souvztažností s úhradovou vyhláškou a podobně,“ řekla Dvořáková.

Zdroj: red, ČTK, foto: red

Odpovědět

*