Středočeské obce dostanou od kraje navíc 50 mil. Kč na projekty

Středočeský krajStředočeské obce dostanou od kraje navíc 50 milionů korun na projekty, například oprav škol či silnic. Rozhodli o tom v úterý krajští zastupitelé. Kraj vedle této částky letos na dotacích rozdělil 342 milionů korun, obce a další subjekty ale celkem žádaly o více než dvě miliardy korun. Padesátimilionové navýšení kraj zaplatí z rozpočtu pro příští rok. Jeho podobu bude schvalovat zastupitelstvo v prosinci. ČTK to sdělila Helena Frintová z tiskového oddělení Středočeského kraje. Letos kraj hospodařil zhruba s 18 miliardami korun.

Vedení kraje se podle hejtmana Miloše Petery (ČSSD) pro zvýšení rozhodlo, protože pokud poslanci schválí novelu zákona o rozpočtovém určení daní, měly by kraje získat od státu více peněz do rozpočtů. „Proto můžeme městům a obcím vyjít vstříc a pomoci jim realizovat jejich záměry, na něž žádají peníze prostřednictvím grantových řízení,“ uvedl hejtman.

Fond rozvoje měst a obcí je největším dotačním krajským fondem, letos v něm bylo 200 milionů korun, čerpat z něj mohou města a obce do 8000 obyvatel. Podle Frintové nejčastěji vedení obcí žádá z fondu o peníze na výstavbu a opravy mateřských a základních škol a na opravy místních silnic. Celkem obce podaly 639 žádostí, dotace jich získalo 120 a dalších 19 po úterním rozhodnutí zastupitelstva.

Mezi devatenácti dodatečně schválenými dotacemi v hodnotě 50 milionů korun jsou například oprava mateřské školy v Maršovicích na Benešovsku za více než tři miliony korun nebo oprava střechy základní školy v Tochovicích na Příbramsku téměř za milion korun.

Zastupitelé také v úterý schválili přidělení dvou milionových dotací pro dobrovolné hasiče v obcích Sedlec-Prčice a Čistá. Ve fondu pro dobrovolné hasiče bylo pro letošní rok 20 milionů korun. Žádostí o grant bylo 361, kraj vyhověl 155.
Hasiči jako občanská sdružení žádají podle mluvčí z fondu nejčastěji o dotace na podporu sportovních a vzdělávacích akcí. „Pokud žádají obce, pak se většinou jedná o dotace na pořízení zásahové výzbroje a výstroje či na opravy zásahových vozidel,“ dodala mluvčí.
Letos přišlo na hejtmanství téměř 3000 žádostí o granty v hodnotě přes dvě miliardy korun. K uspokojení všech žadatelů by kraj musel grantové fondy zvýšit o 1,8 miliardy. „Z toho je patrné, jak potřebná je pomoc kraje v různých oblastech jeho rozvoje, a na druhou stranu je to i důkaz, že se starostové našich měst i obcí, představitelé spolků, sdružení i fyzické osoby naučili účinně využívat grantových řízení při realizaci svých projektů a záměrů,“ dodal hejtman.

Zdroj: ČTK

Odpovědět

*