Tak jako každoročně… Voda na Orlíku už zase není vhodná ke koupání

orlikVoda v Orlické přehradě není vhodná ke koupání. Důvodem je vysoký obsah sinic na všech čtyřech koupacích místech. Sinice mohou způsobit zdravotní problémy, například vyrážku i nevolnost. Vyplývá to z výsledků měření hygieniků. Zhoršená kvalita vody je také v písníku v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku. Na dalších sledovaných přírodních koupalištích ve středních Čechách nezaznamenali hygienici žádné problémy, řekl dnes ČTK Luboš Mandík z příbramské pobočky krajské hygienické stanice.
Vysoký výskyt sinic zaznamenali hygienici při aktuálním měření na Orlické přehradě v Trhovkách, Podskalí i Lavičkách a také v oblasti Popelíky. „Do této vody by určitě neměly chodit oslabené osoby, těhotné ženy a malé děti,“ uvedl Mandík. V lokalitách také budou vyvěšeny informující výstrahy.

Výskyt toxických sinic mohou lidé ověřit jednoduchým testem, kdy vodu naberou do plastové lahve a po půl hodině ověří, zda se zelené částice koncentrují poblíž hladiny. V tomto případě jde o sinice. Pokud jsou zelené částice i po půl hodině rovnoměrně rozptýlené v celém objemu vody, jde o netoxické řasy.

Zdroj: ČTK

Odpovědět

*