Tvrdý atak na závěr zastupitelstva: Starosta pranýřoval těhotnou Stefanidesovou

Poměrně nečekaný průběh měl závěr jednání městského zastupitelstva. Málokdo by asi čekal rušnou koncovku v rámci bodu „Různé“. Slovo si vzal starosta Ing.Jindřich Vařeka (ANO) s tím, že má delší příspěvek. To, co následovalo asi opravdu kolem půlnoci, nikdo nečekal. Starosta poměrně důrazně pranýřoval svoji bývalou kolegyni z hnutí a současnou zastupitelku Jitku Stefanidesovou, která krátce po volbách opustila klub hnutí ANO. Přinášíme přepis jeho slov a reakci některých zastupitelů. 

Stefanidesová a Vařeka

Vše začalo diskuzí na internetu

Jak se ukázalo, současní zastupitelé rádi čtou nejrůznější internetové diskuze a sledují navzájem i svoje profily na sociálních sítích. Svědčí o tom řada příspěvků v rozpravách a také začátek sdělení, které pronesl starosta Vařeka. Pro zachování objektivity jej budeme přímo citovat.

„Mám jedno prohlášení, které bych rád sdělil veřejnosti. Začnu tím, že přečtu příspěvek paní Stefanidesové, který byl zveřejněn na portálu pribram.cz v rámci diskuze o jmenování ředitele Centra sociálních a zdravotních služeb (pozn. red. zřejmě byl myšlen ředitel Pečovatelské služby). Devatenáctého února paní Jitka Stefanidesová píše: „… o tento post jsem nestála, stejně tak jako jsem nestála o jiné nabízené posty. Věřte mi, že kdybych se nebála nahlas říkat, to co si myslím, mohla jsem se hřát na radnici nebo v jiné organizaci zřizované městem. Dál to komentovat nebudu,“ citoval starosta a pokračoval: „No, já to komentovat budu, paní Stefanidesová. Jste pod tím výrokem podepsaná. Psala jste ho? (zastupitelka potvrdila, že ano). Dobře… Takže, aby bylo jasno, paní Stefanidesová, vy nejste žádný Robin Hood. V této místnosti sedí minimálně deset svědků, kteří kdykoliv dosvědčí, jak tvrdě a nechutně jste vyžadovala post 1. místostarostky. Jak jste všechny obvolávala, jak jste protřele intrikovala. Na radnici jsme vás nevzali proto, že jako osoba zodpovědná za PR kampaň, v rámci komunálních voleb jste naprosto katastrofálně selhala. Pro samé intriky jste nebyla schopna sepsat ani jeden jediný článek. Proto vám nebylo vyhověno co se týče postu 1. místostarostky a vy jste nás následně požádala, abychom vás umístili alespoň do funkce ředitelky pečovatelské služby.

Vařeka: Paní Stefanidesová, jste prolhaná osoba, složte mandát

Bylo vám vysvětleno, že toto nejsou naše praktiky a takový slib vám nemůžeme dát. Přesně to a nic jiného bylo důvodem, proč jste se obrátila proti hnutí ANO. Poté jste to korunovala tím, že jste si vymyslela nechutnou osobní pomluvu, kterou jste šířila. Paní Stefanidesová, jste prolhaná osoba. Hnutí ANO dlouho tyto informace zadržovalo, ale vy jste si naši zdrženlivost v této věci, která trvala téměř čtyři měsíce, vyložila jako naší slabost. Takže vám říkám nahlas, veřejně a před svědky, že jste prospěchářka, lhářka a šiřitelka pomluv, což můžeme kdykoliv dokázat a prokázat. Kdykoliv na tomto zastupitelstvu otevřete ústa, nechť všichni ví, že mluví lhář. Z výše uvedených důvodů Vás vyzývám, abyste složila mandát zastupitele a odebrala se z veřejného života. Děkuji.“

Kareš: Tohle tady nikdy nebylo, tohle jsem nezažil…

Bylo znát, že mezi zastupiteli i v auditoriu prohlášení starosty města vyvolalo velké překvapení a zároveň bylo znát, že někteří zastupitelé s takovou rétorikou a probíráním vnitřních záležitostí hnutí ANO nesouhlasí. Například zastupitel Řihák označil slova starosty za „tvrdý atak“ a upozornil starostu, že by se měl k ženě, navíc těhotné, chovat jinak. Svůj údiv nad probíhající debatou projevil také zastupitel TOP 09 Stříbrnský nebo Petr Kareš z hnutí Šance pro Příbram, který prohlásil, že byl zaražen, když slyšel prohlášení (starosty). „Tohle tady nikdy nebylo, tohle jsem nezažil a byl bych rád, kdy se něco podobného neopakovalo,“ řekl přímo Kareš.

Ke slovu se dostala také zastupitelka Stefanidesová: „Já nevím, jak se k tomu mám vyjádřit. Jestli mám zaútočit podobně jako vy (myšlen starosta – pozn. red.), což mi přijde nemístné a i pod vaši úroveň. Já bych jen chtěla říct to, že mě strašně mrzí, že hnutí ANO vedete právě vy a že jsem Vás nanominovala právě já. Protože kdybych věděla, co bude pár měsíců po tom, tak bych to vzala okamžitě zpět.

Zastupitelka: Podobné nesmysly komentovat nebudu

Co se týká vašeho nařčení, že jsem lhářka a podobné nesmysly, tak to snad ani komentovat nebudu a myslím si, že energii, kterou vynakládáte na vstupování do debat byste měli spíš vynaložit na fungování města tak, aby i další voliči nelitovali, že volili právě hnutí ANO.

Stefanidesová: Proč jste byl s paní Ženíškovou ve Farní charitě?

Také jste dosud nevysvětlil, když už se bavíme o střetu zájmu, proč jste byl s paní Ženíškovou (1. místostarostka – pozn. red.) ve Farní charitě, za účasti městské i státní policie, dvakrát. Dosud jste to nevysvětlili a mně se to zdá zvláštní.

To, že mě necháváte nahrávat na vyprovokované schůzce a pak to používáte jako důkazy, to taky už nebudu komentovat. A vaše výzva k odstoupení, to nemůžete myslet ani vážně.“

V redakci věříme, že přepis slov je nejlepší možnost proto, aby si čtenář, občan a volič udělal svůj vlastní názor. Každopádně to vypadá, že se v budoucnu „máme nač těšit“.

Zdroj: red, foto: red

Odpovědět

*