V Brdech by mohl být geopark, zaznělo na konferenci v Příbrami

BrdyNa území rušeného vojenského prostoru v Brdech a případně i v širším regionu zahrnujícím také okolí újezdu by mohl vzniknout geopark. Na dnešní konferenci o budoucnosti Brd po odchodu vojáků to navrhl vedoucí strašického muzea Středních Brd Martin Lang. Geopark označuje území se zajímavými a vzácnými geologickými fenomény, atraktivní turistickou nabídkou a aktivní místní komunitou.

„Geoparky jsou velmi rozumná věc, která v sobě snoubí jednak ochranu přírody a jednak edukační a zábavný charakter,“ řekl Lang ČTK. Podle něj jde ale zatím jen o námět k diskusi. Například Jaroslav Obermajer z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR by se takové myšlence nebránil. „Pravidla geoparku určitě nejsou v rozporu s existencí CHKO,“ řekl Obermajer ČTK. Připomněl, že tyto aktivity vznikají zespoda, třeba z iniciativy různých spolků. „Vždycky je to o tom, že se musejí domluvit ty obce. A tady máme navíc další možnost spolupráce, a to je mezikrajská spolupráce mezi Středočeským a Plzeňským krajem,“ připomněl Lang.

Území případného geoparku v Brdech by se podle něj vůbec nemuselo krýt s hranicemi budoucí chráněné krajinné oblasti, která má být vyhlášena počátkem příštího roku po zániku vojenského újezdu. „Když to tak není, je to naopak žádoucí. Ty přesahy by měly být mimo chráněnou krajinnou oblast a měly by představit to území v plné diverzitě,“ míní Lang.

Udělení příslušného certifikátu bývá i příležitostí pro různé regionální produkty, které se tak mohou lépe prezentovat. Návrhy posuzuje rada národních geoparků, která ministrovi životního prostředí doporučuje, kterému území certifikát udělit. Vychází z kritérií, kterými jsou geologická hodnota, možnosti cestovního ruchu a zejména aktivita místních lidí. V poradním orgánu zasedají odborníci na geovědy, regionální rozvoj a cestovní ruch. Georparky v ČR získávají certifikáty od roku 2005.

Zdroj: ČTK

Odpovědět

*