V Příbrami se piknikovalo na podporu fairtradových a lokálních pěstitelů

Férová snídaněPříbram, 14. května 2016 – Fairtradová káva, čaj, voňavé koláče z domácích vajec a fairtradového cukru, mléko a sýry od místních farmářů. Takové dobroty posnídalo přes osmdesát lidí, kteří se v sobotu sešli na společném pikniku ve svatohorském sadu. Dali tak najevo, že je zajímá, kdo a za jakých podmínek pro ně plodiny pěstuje. Piknik s názvem Férová snídaně NaZemi proběhl v Příbrami už počtvrté. Město se tak přidalo k dalším 159 místům v České republice, kde se piknikový happening pořádal. Akce probíhá tradičně na Světový den pro fair trade, který připadá na druhou květnovou sobotu.

„Snídaně začala vystoupením smíšeného pěveckého sboru. Atmosféra byla skvělá. Nakonec jsme snídali až do odpoledne. Děti si kopaly v sadu míčem, hrály na honěnou či vybarvovaly omalovánky. Docházelo i k nečekaným setkáním kamarádů a známých, a tak se povídalo a ochutnávalo, co kdy přinesl“, uvedl za místní organizátory Martin Šperl, předseda spolku Jiná krajina.

Férová snídaně NaZemi je největší akcí na podporu fair trade v České republice. Zájem o akci neustále stoupá. Do prvního ročníku se před šesti lety zapojilo 41 míst, letos už to bylo čtyřikrát tolik. „Férová snídaně je příjemnou akcí, která propojuje v daném místě lidi, kteří přemýšlí o dopadech svého spotřebního chování,“ upřesnila koordinátorka Férové snídaně Gabriela Štěpánková z neziskové organizace NaZemi, která akci zastřešuje. Společnou snídaní dali účastníci najevo, že upřednostňují produkty, při jejichž výrobě nebyla porušována lidská práva, poškozováno životní prostředí či zneužita dětská práce.

Z aktuálně zveřejněných výsledků prodeje fairtradových výrobků vyplývá, že nejprodávanějším produktem je káva. Té se dle organizace Fairtrade Česko a Slovensko prodalo v loňském roce v ČR 173 tun. Následují výrobky s fairtradovým kakaem, kterých se loni u nás prodalo 46 tun. Další info zde.

Férová_snídaně

 

Férová_snídaně_2016

Zdroj: red.

Odpovědět

*