V příbramském divadle budete moci zhlédnout komedii Jak je důležité míti Filipa

divadlo logoDivadlo Antonína Dvořáka v Příbrami uvede komedii Jak je důležité míti Filipa. Známé dílo Oscara Wildea, tropící si žerty z viktoriánské morálky, se souborem nastudoval režisér Daniel Hrbek. Premiéra bude 11. června, sdělila ČTK Helena Šůnová z divadla. 

Příběh se odehrává ve viktoriánské Anglii v době, během níž se formoval anglický národní charakter, ideál anglického gentlemana a konzervativní životní styl, kdy se všednost a uniformita staly dobrým mravem. Jedním z hrdinů je gentleman Jack, nalezenec, který byl jako dítě ponechán v cestovní brašně na nádraží. To ho v očích potenciální tchyně Lady Bracknellové značně diskvalifikuje. Jack navíc žije dvojí život. V Londýně vystupuje jako Filip, na venkově jako Jack.

V roli Jacka se představí Lukáš Král, v dalších rolích pak Jiří Vojta, Ivana Krmíčková, Annette Nesvadbová, Kateřina Fixová, Helena Karochová, Lukáš Typlt a Petr Florián.

Wilde si prý na této komedii zakládal nejméně a považoval ji za pouhou frašku. Přesto právě tato hra léty nevyprchala a na světových jevištích je dodnes nejhranějším Wildeovým textem.

Mistr dialogu Oscar Wilde (1854 až 1900) byl jako úspěšný dramatik obžalován a vězněn pro homosexualitu. Po propuštění odjel do Francie, kde žil v ústraní pod cizím jménem. Zemřel opuštěn a v chudobě. Při příležitosti 100. výročí londýnské premiéry Jak je důležité míti Filipa v roce 1995 byl Wilde v Británii veřejně rehabilitován.

zdroj: ČTK 

Odpovědět

*