Větrovský: Návrh rozpočtu není ke sportu spravedlivý

DSC_0581Blíží se zastupitelstvo města, na kterém by měl být schválen rozpočet na rok 2015. Návrh tohoto rozpočtu je již znám a v minulém týdnu proběhlo jeho projednání na radnici města. Po tomto projednání jsme si o návrhu rozpočtu popovídali s Petrem Větrovským, zastupitelem a členem sportovní komise města Příbrami.

Petře, co říkáte na návrh rozpočtu z hlediska sportu?

Bohužel pro sportovce chválit nemohu. Podle mých výpočtů je částka stanovená prakticky na polovinu toho, co bylo minulý rok, a to není opravdu dobré. Je to smutné.

Jak je to možné?

Rozpočet sestavuje koalice a velmi konkrétně k němu hovořil pan Dvořák. Když to řeknu ve stručnosti, dle něj nemá město peníze. I kdybych vzal tento argument v potaz, nedokážu pochopit, proč se sportu ubralo 50% a kultuře přidali 3 miliony. Nemám nic proti kultuře, ale tohle mi přijde vůči všem sportovcům značně nespravedlivé. Mrzí mě to.

Tu nespravedlnost vidíte tedy jako největší problém?

Ano přesně tak. Pokud vezmu v potaz, že město musí šetřit, jak říkají, tak samozřejmě. Já si troufnu říci, že snad každý sportovec pochopí, že jsou důležitější výdaje městského rozpočtu a to platy, náklady, mandatorní výdaje. Ale jak můžou jednomu vzít polovinu a druhému přidat? O co jsou ti sportující děti a mládež horší? Vždyť sport dělá našemu městu jednu z největších reklam v republice.  Mně vůbec nevadí divadlo, knihovna atd., ale jde mi o ten nepoměr. Představte si, že máte psa a kočku. Řeknete, že teď nemáte na jídlo, protože je špatná situace. Dáte vedle sebe dvě misky. Psovi nasypete polovinu a kočce dáte ještě víc, než měla dřív. Jak se asi cítí pes? Jako naši sportovci.

Co to může pro sport znamenat?

Určitě zhoršení podmínek fungování klubu a tím pádem i sportovního rozvoje dětí a mládeže. U  některých se obávám i likvidace. Víte, od roku 1989 se neustále snižují státní příspěvky do sportu (přepočteno na inflaci). V roce 2013 daly z celé Evropy do sportu (přepočteno na obyvatele a státní rozpočty) méně než naše republika už jen Bulharsko a Malta. Sport jede převážně ze soukromých peněz různých sponzorů a města.  Když Vám z toho vypadne taková část jako teď, někdo tu díru už zalepit nedokáže a potopí se.  Je to obrovská škoda, protože pokud tvrdíme, že je naším rodinným stříbrem Svatá Hora, divadlo atd., nemůžeme zapomínat na sport.

Komunikujete se sportovními kluby?

Já ano. Jsem s nimi v kontaktu. Kontaktují mě dost často sami a chtějí radit v nastalé situaci. Trochu mě překvapuje, že s nimi více nekomunikuje město, aby znalo blíže jejich potřeby.

Jak vidíte situaci ohledně akademie 1.FK Příbram?

Velmi složitě. Je mi především smutno, že zrovna když dostaneme naši mládež nejvýše za posledních deset let, zrovna když je tu jediná akademie v republice, zrovna když ligoví dorostenci i žáci bojují poprvé v historii o titul, tak se s námi počítá nejméně. Pokud to tak zůstane, budeme muset propustit některé trenéry, kteří doteď dělali svou práci výborně a zhoršit podmínky. V této situaci však nejde jen o 1.FK Příbram, ale jde o všechny sportovce v našem městě.

Dá se s tím ještě dělat?

Projednání rozpočtu by mělo sloužit i jako konstruktivní diskuze, která by mohla vést ještě ke změnám. Koalice tvrdila a tvrdí, že dokáže naslouchat i opozici a já budu věřit, že třeba ještě bude nějaká změna, která zmírní trápení sportovců. Naděje umírá poslední a já ještě neslyšel gong.

Zdroj: red.

Odpovědět

*