Vodné a stočné v Příbrami se měnit nebude, rozhodli zastupitelé

vodné a stočnéLidé v Příbrami budou v příštím roce platit za vodné a stočné stejně jako letos 75,37 Kč za metr krychlový včetně DPH. Rozhodli o tom v noci na dnešek městští zastupitelé, když schválili návrh kalkulace předložený městskou radou. Pro bylo všech 24 přítomných zastupitelů.  První pracovní jednání příbramského zastupitelstva začalo v pondělí v podvečer a od začátku ho provázela konfrontační atmosféra a slovní přestřelky mezi zástupci koalice tvořené ANO a TOP 09 a opozičními politiky. Přerušené jednání pokračovalo v úterý večer, už ve smířlivějším tónu, a opět se protáhlo přes půlnoc. 

Z hlasování zastupitelů vyplynulo, že za vodné budou lidé v Příbrami platit 52,23 Kč a za stočné 23,14 Kč za metr krychlový včetně DPH. Na cenách se vedení radnice dohodlo s vodohospodářskou společností 1.SčV.

Město je vlastníkem vodohospodářské sítě, kterou pronajímá 1. SčV. Vodné a stočné vybírá od lidí provozovatelská firma a platí městu ročně za používání sítě kolem 21 milionů korun. Vedení Příbrami by podle starosty Jindřicha Vařeky (ANO) rádo hospodařilo vyrovnaně a uvítalo by, kdyby prostředky od provozovatele vystačily na obnovu sítě.

Podle starosty je ale otázkou, co se bude dít v případě havárií. Potom lze očekávat, že provozovatel bude požadovat od města nějaký příspěvek. To je podle něj záležitostí poměrně komplikovaných jednání.

V řadě dalších středočeských měst si lidé za vodu od ledna připlatí. Důvodem jsou mimo jiné plánované investice do obnovy vodovodů i čistíren. O dvě procenta zdražují například Středočeské vodárny, které zásobují pitnou vodou obyvatele na Kladensku a Mělnicku, připlatí si i lidé v Rakovníku nebo Berouně.

Zdroj: ČTK, foto: red

Odpovědět

*