Kraj chce zateplit více jak tři desítky škol, stát to má přes půl miliardy

Středočeský kraj chce do roku 2020 zateplit více než tři desítky školních budov zhruba za 555 milionů korun. O peníze bude žádat z operačního programu Životní prostředí. Novinářům to dnes řekl hejtman Miloš Petera (ČSSD).

Gympl (2)
Započítají-li se i výdaje na akce, které byly nyní dokončeny nebo se bezprostředně chystají, představují náklady na zateplování škol a dalších zařízení v regionu dohromady zhruba jednu miliardu korun. Teď jsou práce celkem za 45 milionů Kč hotové na dvou příbramských školách a čtyři projekty dohromady za 100 milionů jsou ve výstavbě – jde o školy v Nymburku, Kolíně, Berouně a o domov pro seniory ve Vlašimi.

Dalších 11 projektů s předpokládanou cenou 277 milionů korun má přislíbenou dotaci z operačního programu Životní prostředí a je ve fázi výběru zhotovitele. Patří k nim třeba zateplení škol v Říčanech u Prahy, Kladně, Hluboši na Příbramsku, Benešově nebo v Čáslavi na Kutnohorsku.

Celkové náklady se vyšplhají na více než půl miliardy korun

Kraj dále pokračuje ve výběru vhodných objektů k zateplení. Zatím má jasno, pokud jde o školy. Pro 31 vybraných škol jsou odhadovány celkové náklady zhruba 555 milionů Kč s možností získání dotace zhruba 278 milionů Kč. Další projekty se mají týkat zařízení sociálních služeb.

Na zateplování veřejných budov shánějí dotace i středočeská města. Snížením energetické náročnosti radnice ušetří peníze ve svých napjatých rozpočtech. Někde ve snaze více ušetřit dokonce svěřují energetické úspory externím dodavatelům.

Zdroj: red, ČTK, foto: red

Odpovědět

*