BeFit energy klub oslavil 5. narozeniny. Jeho majitelé odpovídali na naše otázky.

17500461_1492139217463374_981270683_oPříbramské fitness BeFit energy club, sídlící ve 3. patře OC Skalka v Příbrami, oslavilo nedavno půlkulaté páté narozeniny. BeFit, tak se mu obecně říká, se řadí právem mezi špičku ve městě. My jsme se vrátili zpátky do minulosti s majiteli Lukášem Králíčkem a Martinem Dostálkem a dozvěděli jsme se, jaké byly jejich začátky či jak si dnes fitness vede.

Jak vznikl nápad otevřít v Příbrami fitness?

Lukáš: Nápad vznikl někdy na počátku roku 2011 a vedlo k němu několik indicií. V první řadě to byla určitě chuť podnikat. Ta se nás drží pochopitelně doteď, navzdory překážkám, které nám český stát občas nachystá. Sport a zdravý životní styl nás vždy bavil a vzhledem k dlouhému přátelství jsme si mohli věřit – tak byl položen základ pro naše podnikání.

V OC Skalka jsme nalezli vhodný prostor i lokalitu. Takovýto koncept dle naší analýzy situace v Příbrami chyběl, a proto jsme se ho rozhodli zrealizovat.

Proč tedy zrovna prostor v OC Skalka?

Martin: Koncept našeho podnikání i lokalitu jsme měli určenou, tudíž už se hledalo jen místo s takovým množstvím metrů, které jsme pro začátek potřebovali. OC Skalka byla jasná volba. Navíc myšlenka založení fitness klubu v obchodních centrech již tehdy začínala být pravidlem. Každý klient má všechny služby včetně parkování pod jednou střechou, což je obrovská výhoda.

Jak dlouho trvaly přípravy, než se slavnostně otevřelo?

Lukáš: Jak bylo výše zmíněno, prvotní myšlenka vznikla začátkem roku 2011. Projekt včetně stavebního povolení a všechny ostatní plány se překvapivě podařilo vyřešit do poloviny listopadu téhož roku. 20.11.2011  se začalo s celkovou přestavbou prostor a za tři měsíce bylo hotovo. BeFit energy club se otevřel 24.2.2012.

Co bylo v začátcích nejnáročnější?

Martin: Nejnáročnější bylo asi vydržet u konceptu, který jsme si zvolili – tedy fitness klub. Nejsme klasické fitness centrum, tedy nenabízíme jednotlivé vstupy a permanentky, ale pouze členství, kdy klient platí měsíční, čtvrtletní či roční příspěvek a do klubu chodí neomezeně. Z počátku jsme investovali mnoho času do osvěty klientely, abychom je přesvědčili, že tato forma je nejúčelnější.

Bylo něco, na čem jste se s Martinem nemohli shodnout?

Lukáš: Ano, první neshoda byla, zda na „otevírače“ budeme podávat pravé šampaňské nebo Bohemku:-D Teď vážně, šest let je dlouhá doba a určitě se našly neshody, ale žádná z nich nebyla fatální. Dokázali jsme vždy najít kompromis. Myslím, že je v každém případě ku prospěchu věci, mít na daný problém více pohledů. Řídíme se pravidlem: „Když dva souhlasí, je jeden zbytečný.“

Je něco, co vás v průběhu fungování fitness překvapilo, něco, co jste nečekali?

Martin: Těžko říct. S tím, co nás překvapilo negativně, jsme se museli vypořádat… a vypořádali. V počátcích jste možná trochu naivní a očekáváte, že všechno půjde jako po másle. Nejbolestivější problémy byly personálního rázu, ale ty jsme odstranili poměrně brzy.

Ve fitness je nutné pořád dělat nějaké inovace, plánujete v nejbližší době něco dalšího?

Lukáš: Nejen ve fitness, ale každé podnikání vyžaduje dávku invence a nutnost držet krok s dobou – ještě lépe vidět trochu do budoucnosti a trendy předvídat. Po pár letech zkušeností si dovolím říci, že fitness a zdravý životní styl není nikterak revoluční prostředí, spíše evoluční. Trendy se střídají ve vlnách. Vyvíjí se spíše technologie, kterými si můžeme pomáhat (chytré hodinky, telefony), a on-line prostředí. Nicméně pohyb nám technologie nenahradí.

Minulý rok jsme se rozhodli reagovat na poptávku po „street workoutu“ a vybavili jsme BeFit energy club první „indoor street workoutovou“ konstrukcí v Příbrami. Jednalo se o velkou investici, největší od otevření.

Samozřejmě investujeme také do kvalifikace našich trenérů a instruktorů, což je asi nejcennější vklad. Průběžně doplňujeme pomůcky pro studiové lekce a investujeme do služeb, abychom je mohli neustále rozšiřovat.

Další plány bych si prozatím nechal pro sebe, protože konkurence nikdy nespí a my chceme být první.

Kde čerpáte inspirace na novinky?

Lukáš: Pochopitelně sledujeme fitness kluby především v zahraničí, ale i přední česká fitness centra. Jezdíme také na mezinárodní fitness veletrhy jako je FIBO či Rimini.

O kolik vzrostl od prvních narozenin počet členů? A zvyšuje se stále?

Martin: První dva roky byly složité, vzhledem k problémům, které byly výše řečené, ale dokázali jsme u naší myšlenky vydržet, a to se nám nyní vyplácí. Ještě před otevřením jsme zahájili předprodej členství. To bylo poměrně komplikované, ale dokázali jsme již tehdy získat 80 členů. Zpětně to hodnotím jako úspěch, protože jsme prodávali v podstatě něco, co ještě ani neexistovalo. Něco, co nikdo neznal. Většina těchto prvotních klientů je našimi členy dodnes, a toho si nesmírně vážíme. Od té doby počet členů roste. Máme samozřejmě stanovený stop stav a k němu se blížíme, pak bude klub “uzavřen” a nové členy budeme přijímat, až některý ze současných skončí. Kapacitně bychom pak nedokázali garantovat komfortní prostředí.

Přesné číslo členů Vám ale nesdělím – jsou to stovky členů.

 

 

 

 

 

 

Která studiová lekce se stala za pět let tou nejúspěšnější?

Martin: Každá studiová lekce má svoji klientelu. Snažíme se mít širokou nabídku studiových lekcí (přes 30 týdně), aby si mohl každý vybrat, co mu vyhovuje. Oblíbenost studiových lekcí závisí také na ročním období, například spinning je plný v zimě, v létě se mu logicky moc nedaří. V první řadě záleží úspěch studiové lekce na kvalitě instruktora a ty máme skvělé. Zaslouží si velké poděkování. Nebylo by fér vybrat jen jednu lekci.

Naplnily se po pěti letech vaše představy, nebo jsou podle vás stále v něčem rezervy?

Lukáš: Spíše bych řekl, že se po pěti letech začínají naplňovat. A jsme za to velmi rádi.

Martin: Rezervy se vždy nějaké najdou. Nejspíš by byla chyba připustit si, že představy jsou zcela naplněny. Vždy je co vylepšit, případně udržet. A udržení je mnohdy ještě těžší.

Plánujete zůstat jen v Příbrami, nebo jsou nějaké myšlenky se rozrůst i do jiného měst?

Lukáš: Původně jsme měli vizi, že bychom se pokusili klub otevřít i v jiném městě, ale z hlediska kontroly je to pro nás momentálně nerealizovatelné.

 

Děkujeme majitelům skvělého fitness za odpovědi a přejeme jim další úspěšné roky podnikání.

Zdroj: red.

Odpovědět

*