Brdské lesy jsou plné lesních plodů

10904744_848823258498594_1154063185_nV brdských lesích můžete během letních měsíců objevit velké množství chutných lesních plodů. V červenci dozrávají borůvky, lesní jahody a maliny, později ostružiny a koncem léta můžete narazit i na brusinky.

Drobné ovoce je všeobecně bohaté na vitamin C, působí jako lék i jako prevence při nachlazení, infekčních onemocněních nebo chřipce, ženám zmírňuje menstruační bolesti a silné krvácení. Rovněž mají pozitivní vliv na redukci váhy. Všechny uvedené lesní plody najdou své uplatnění v kuchyni, ať už na ovocné koláče, omáčky, jako ingredience do dezertů nebo na výrobu nápojů. Jejich uplatnění je široké.

Borůvky

Brdské lesy jsou plné borůvčí. Za hodinu nasbíráte bez problému minimálně litr borůvek. Pokud si je nemáte možnost nasbírat sami, jistě je seženete u prodejních stánků umístěných kolem silnic nebo na tržištích. Borůvky se nedají dlouho uchovat čerstvé, proto je lepší je brzy sníst, zmrazit nebo zavařit. Fialové skvrny od borůvek z rukou snadno dostanete plátkem citronu. Hlavní výhodu v oblasti zdraví mají borůvky na posílení imunitního systému, zraku a zbavují tělo škodlivin. Blahodárné účinky mají i na ledviny a močové cesty.

Maliny

Patří k nejchutnějšímu drobnému ovoci. Zda jsou maliny zralé, poznáte podle toho, zda jdou z keře snadno oddělit. Blahodárný účinek mají maliny na stres a migrénu. Zinek obsažených v zrnkách působí kladně na sexuální výkonnost. Čím jsou plody tmavší, tím více obsahují antioxidantů, které chrání tělo před rakovinou. Pomáhají snížit krevní tlak i hladinu cholesterolu v krvi, proto se mimo jiné doporučují při léčbě cukrovky.

Lesní jahody

Obsahují, stejně jako jahody ze zahrádky, velké množství vitaminů. Jsou vhodné při redukci, obsahují antioxidanty a podporují zrychlení metabolismu. Nejčastěji je naleznete poblíž škarp u lesních cest.

Ostružiny

Keře s ostružinami najdete nejčastěji na okraji lesů, u lesních cest a pěšin. Zda jsou zralé, poznáte stejně, jako u malin. Při sběru ostružin však pozor na množství trnů. Kromě velkého množství vitaminů vám ostružiny nabídnou i rychlejší zotavení se po nemoci, působí preventivně i léčebně u nachlazení nebo infekčních onemocnění, zpevňují cévy a blahodárně působí také na mužskou potenci.

Brusinky

Brusinky rostou často na svazích kopců a hor jehličnatých lesů, na vřesovištích a rašeliništích. Zralé plody jsou červené. Někdo jí nazývá červenou borůvkou, kalinou nebo kyselinkou. Brusinky jsou sami o sobě kyselé až nahořklé. Významnou roli mají brusinky v souvislosti se zánětem močové měchýře a ledvin, kdy fungují jako prevence, snižují riziko a zmírňují bolest tohoto onemocnění, jenž postihuje nejčastěji ženy. Brusinky také slouží jako prevenci proti některým typům rakoviny, ke snížení krevního tlaku aj. Čím méně jsou zralé, tím jsou trpčí.

Zdroj: red., autor: Lucie Jeníčková

 

  1. BestFred Reply

    I see you don’t monetize your page, don’t waste your traffic,
    you can earn extra bucks every month. You can use the best adsense alternative
    for any type of website (they approve all websites), for more details simply search in gooogle:
    boorfe’s tips monetize your website

Odpovědět

*