Dnes je zahájení adventu v Příbrami… Jak to probíhá v jiných středočeských městech?

Rozsvícení ozdobených vánočních stromů a tradiční trhy dominují letošní nabídce adventních akcí ve středočeských městech. Tak jako v minulých letech jsou na programu i hudební vystoupení.

Mělník

V Mělníku se vánoční strom rozsvítí 30. listopadu. Děti si při té příležitosti budou moci přinést vlastní ozdoby, které na strom zavěsí. “K dalším akcím patří tradiční jarmark, na kterém budou klientky mělnických azylových domů prodávat vánoční dekorace, které vyrobily,” uvedla mluvčí města Helena Vavřinová. Za utržené peníze se nakoupí vánoční dárky pro děti z azylových domů.

Beroun

Berounský advent začne 30. listopadu na Husově náměstí zjevením několika andělů v nadlidské velikosti. Návštěvníci se vedle vánočního stromu mohou těšit na živý betlém nebo křest nově objevené planetky, která dostala jméno podle města Berounurbi. “Tentokrát jsme se snažili začlenit co nejvíce škol a oslovili jsme i dětský domov,” uvedla vedoucí oddělení kultury berounské radnice Marcela Bergerová.

Kladno

V Kladně se tentýž den koná charitativní akce pro děti z dětských domovů Vánoční strom splněných přání. Na programu je kromě rozsvícení stromu na náměstí Starosty Pavla ještě koncert skupiny Spirituál kvintet v kostele Nanebevzetí Panny Marie.

Rakovník

Rakovník rozsvítí obnovená vánoční výzdoba, nová světla budou mít Pražská i Vysoká brána a město dokoupilo i nové ozdoby na vánoční strom na Husově náměstí. Při jeho rozsvícení 30. listopadu vystoupí děti z Mateřské školy Klicperova a kapela Hradní duo. Podruhé se bude 9. prosince konat akce městské knihovny Adventní svícení. “I letos se do ní zapojí některé obchody, restaurace a organizace,” řekla mluvčí radnice Alida Štulajterová. Ve městě nebudou chybět ani tradiční vánoční trhy V Brance, které jsou plánovány na 11. prosince.

Mladá Boleslav

Historická část Mladé Boleslavi se 13. prosince probudí do jarmarečního dne. “Vánoční jarmark své hlavní tržiště rozprostře na Českobratrském náměstí, na Karmeli a ve Sboru českých bratří,” uvedla mluvčí magistrátu Hana Koišová. Klasické farmářské trhy budou na Staroměstském náměstí každý pátek až do 19. prosince. V sobotu 20. prosince a v neděli 21. prosince zde budou po celý den navíc i adventní trhy.

Kolín

Rozsvícení stromu a adventní řemeslný trh na Karlově náměstí v Kolíně letos připadne na 28. listopadu. V tento den tam vystoupí také smíšený pěvecký sbor kolínského gymnázia se zpěvákem Petrem Kotvaldem. Lidé se podobně jako v Berouně mohou těšit na živý betlém, který bude 25. prosince v Komenského parku. “Dále si budeme moct zazpívat koledy, odnést si betlémské světlo a občerstvit se vánočkou a zahřát teplým nápojem,” uvedla mluvčí Kolína Jiřina Holubová.

Nymburk

V Nymburku se vánoční strom na náměstí Přemyslovců rozsvítí také 28. listopadu. Vánoční koncert Petra Rezka s kapelou je připraven na středu 17. prosince ve velkém sále Obecního domu a 19. prosince vystoupí v kapli svatého Jana Nepomuckého se zpíváním skautské středisko Modrá flotila.

Benešov

Benešov zase chystá 29. listopadu na Masarykově náměstí adventně laděné farmářské trhy. Půjde o poslední ze série farmářských trhů v tomto roce.

Zdroj: red.

Odpovědět

*