Dnes můžete vidět v příbramském divadle další premiéru!

C3O_fHDeVwG9fNG-g5gJo5l3676iG4VQod1UihZDUsUnaud5GD_l7tks4_ZlOG8CwET7Dk4Na začátek dubna připravila příspěvková organizace města Příbrami  – Divadlo A. Dvořáka – už druhou českou premiéru v této sezóně – detektivní konversační komedii amerického autora Joe DiPietra s názvem Umění vraždy. Komediální thriller současného amerického autora nás zavede do haly ne právě tradičního domu, ne právě tradičních manželů…

Jack a jeho žena Annie jsou malíři, Jack dokonce velmi slavný. Právě čekají na svého galeristu Vincenta, kterého pozvali na večeři. Kromě malířských pláten je v místnosti jakási nádrž plná vody, která slouží Jackovi jako relaxační prostor. Od okamžiku, kdy Vincent dorazí, se rozjíždí rychlý sled bizarních situací. Zatímco Jack je v jednu chvíli zavřený ve své nádrži, navrhuje Annie Vincentovi, že spolu spáchají zločin. Vincent zprvu odmítá, ale když se dozví pravdu o Jackových obrazech, nakonec souhlasí se vším. Čeká, že všechno půjde hladce – tak, jak to Annie navrhla. Jenže do hry vstupuje ještě irská pomocnice v domácnosti Kate, která dosud dělala vše pro to, aby získala povolení k trvalému pobytu. A tak se všichni dočkáme neuvěřitelných překvapení!

„Zakázal jsem si německou dramatiku, protože ji nemám rád. Zakázal jsem si francouzskou dramatiku, protože jí nerozumím. A zakázal jsem si i španělskou, protože ji nemám rád a nerozumím jí. Takže mi zůstala angloamerická,” vysvětlil výběr hry režisér Adam Doležal, který byl dramaturgy divadla požádán, aby pro nastudování vybral hru současného dramatika a pro mladé herce. A těchto důvodů to nakonec vyhrála právě hra Joe DiPietra Umění vraždy.

„Umění vraždy splňuje přesně to, co jsme chtěli – a to moderní, současnou hru, vhodnou pro velké jeviště. Je to hra, která Vás nenechá usnout, nejste v klidu, bavíte se. Je to zvláštní žánrová synkreze od černé komedie přes horor s detektivním příběhem. Domnívám se, že zejména pro mladší publikum by hra mohla být hodně přitažlivá,“ uvádí dramaturgyně divadla Antonína Dvořáka Kateřina Fixová a režisér ji doplňuje, že „horor“ je ve hře nadsazený: „Člověk se lekne, doufám, že se bude i trochu bát, ale zároveň se i zasměje,“ dodává režisér Adam Doležal s tím, že více již divákům předem neprozradí.

„Ve hrách tohoto typu je typické, že se v nich humor zvláštně láme, hrajeme si v nich se záležitostmi, které jsou tak trochu tabu. Děláme si z nich srandu, ale na druhou stranu by Vás potom mělo zamrazit, protože zase až tak dalece to taková legrace není,“zamýšlí se nad tématem dramaturgyně Kateřina Fixová a dodává. „Umění vraždy se kromě jiného dotýká také současného aktuálního tématu naší společnosti: čeho všeho jsme schopni, abychom dosáhli svého cíle.“

Scénu a kostýmy v této hře (v prostředí uměleckého salónu dvou manželů, malířů) má na svědomí Agnieszka Pátá-Oldak, jejíž velice zajímavou a přitažlivou práci můžete znát například ze hry Balada pro banditu nebo Gazdiny roby.

Osoby a obsazení 
Jack Brooks: Lukáš Král
Annie Brooks: Anna Fixová
Vincent Cummings: Petr Florián
Kate: Eliška Dohnalová / Annette Nesvadbová

Premiéra: 3. dubna 2015, Divadlo A. Dvořáka Příbram.

Zdroj: red, foto: red

Odpovědět

*