Do středočeských lyžařských areálů míří denně stovky lidí

 Do středočeských lyžařských areálů míří denně stovky lidí, během víkendů i několikanásobně více. Provozovatelé se nebojí ani následků oteplení. V provozu jsou vleky Šibeniční vrch u Prahy, Monínec na Příbramsku a Chotouň u Prahy. Na svazích je půl metru sněhu i více, řekli dnes ČTK provozovatelé areálů.

Provozovatel lyžařského areálu Šibeniční vrch u Mnichovic Jan Zenkl řekl, že podmínky pro lyžování jsou ideální. Oteplení, které předpovídají meteorologové, lyžování neohrozí, ale podle Zenkla by například déšť mohl zhoršit kvalitu sněhu. Nyní na sjezdovce leží kolem půl metru sněhu. Denně na svahu jezdí stovka lyžařů a další zvýšení návštěvnosti provozovatel očekává v období jarních prázdnin. “Se sezonou jsme zatím velice spokojeni,” dodal Zenkl.

Na svahu v Chotouni u Prahy je 80 centimetrů sněhu a ani tam se oteplení nebojí. “Neohrozí nás ani neomezí. O víkendu tu lyžuje i několik set lidí, během týdne to jsou desítky,” informoval provozovatel Jiří Vorel. Rapidní zvýšení návštěvnosti už podle něj neočekávají.

Největší krajské středisko Monínec u Sedlce-Prčice na Příbramsku navštíví přes den přibližně 150 až 200 lidí, večer až dvojnásobek. Podle provozovatele areálu Jaroslava Krejčího by lidí mohlo být během dne i 500, aniž by museli stát fronty. Nárůst návštěvnosti očekává v období jarních prázdnin. “Na sjezdovce je 50 centimetrů sněhu, místy i více,” uvedl Krejčí.

Hlášené oteplení by kvalitu sněhu na sjezdovce ohrozit nemělo. “Pouze nezasněžené okolí už nebude doplňovat hezkou zimní atmosféru,” dodal provozovatel. Pokud naopak teploty klesnou, plánuje dosněžení přilehlého snowparku.

Příbramský svah nebude zprovozněn

Provoz zatím nezahájila sjezdovka v Kvasejovicích u Sedlce-Prčice, která je závislá na přírodním sněhu, ani příbramská sjezdovka Padák. Podle mluvčí Příbrami Pavlíny Svobodové nebude letos příbramský svah zprovozněn kvůli tomu, že nikdo z bývalého vedení města nepokračoval v jednání o prodloužení smlouvy s provozovatelem. Bývalý provozovatel, firma Novadus, by v provozování sjezdovky pokračoval jen za předpokladu, že by ztrátový provoz město podpořilo 700.000 až milionem korun.

Zdroj: ČTK

Odpovědět

*