Dotovaní pracovníci se středočeským městům většinou osvědčili

Náměstí TGM (2)Dotovaní pracovníci se středočeským městům většinou osvědčili. Výhodou je, že jsou placeni z dotace úřadu práce, nevýhodou například jejich časté střídání, administrativní zátěž a také neochota některých pracovat. ČTK to zjistila u vedení měst. Dotace města mohou dostat třeba na zřízení takzvaných společensky účelných pracovních míst pro mladé či dlouhodobě nezaměstnané. Příspěvek činí okolo 10.000 korun měsíčně a trvá nejdéle rok. Podobná jsou i pravidla pro veřejně prospěšné práce, které vykonávají často nekvalifikovaní pracovníci.

Místostarosta Kolína Michael Kašpar ČTK řekl, že systém dotovaných pracovních míst je prospěšný jak pro vnitřní fungování úřadu, kdy se přímo nabízí například administrativní výpomoc na odborech, tak i pro venkovní práce, které jsou vidět. Zásadní podle Kašpara pro město je, že se jedná opravdu o faktickou pomoc, která je hrazena úřadem práce. “Využíváme ji, vidíme v ní přínos a jsme rádi, že tímto způsobem funguje. Stran reálné pomoci je pro nás samozřejmě důležitý i sociální aspekt tohoto řešení,” uvedl místostarosta.

Město Kolín zaměstnává 20 pracovníků v rámci veřejně prospěšných prací na úklid veřejných prostranství a zeleně. Úřad dotuje jejich platy i platy devíti dalších městských pracovníků. Dalších osm zaměstnanců města je placeno z různých projektů podporujících například sociální začleňování. Celkem má město 307 zaměstnanců, loni město na dotovaných pracovních místech mělo 36 lidí.

Také podle mluvčí Benešova Soni Vanhoecke je dotace na zaměstnance přínos do rozpočtu města a tento způsob zaměstnávání se osvědčil na 75 procent. “Bohužel je u těchto pracovníků dost častá fluktuace a někteří nechtějí dodržovat pracovní návyky a povinnosti. S jejich pracovním poměrem má město více administrativních povinností (řada exekucí), vyšší náklady na ochranné pomůcky i zapůjčené pracovní nástroje,” popsala situaci mluvčí.

Benešov má 192 zaměstnanců, z toho na dotovaných pozicích je jich stejně jako loni deset. Údržbu města zajišťují technické služby, které jsou samostatnou společností stejně jako Technické služby Příbram. Samotné město Příbram zaměstnává čtyři zaměstnance dotované úřadem práce. Jedná se například o vrátné, kteří dohlížejí na dodržování domovního řádu v domě s pečovatelskou službou v Hradební ulici. Dříve si zde klienti stěžovali na problémy. “Za měsíc fungování vrátnice se ukázalo, že plní svůj účel. Dalším pozitivním jevem je, že byli zaměstnáni i další občané našeho města,” uvedla mluvčí města Pavlína Svobodová.

Zdroj: ČTK

Odpovědět

*