Erasmus+ KA1 na OA Příbram – do třetice všeho dobrého

Do třetice všeho dobrého OA Příbram v letošním roce přivítala skupinu šesti praktikantů z partnerské školy v Idaru-Oberstein, kteří v příbramských firmách vykonávali dvoutýdenní praxi v rámci projektu Erasmus+. Praxe se uskutečnila v termínu od 5. 6. do 16. 6. a rádi by poděkovali firmám Halex, Finvest, PB Tisk a Senco za přijetí německých a českých praktikantů a perfektní realizaci odborné stáže.

Obchodní akademie a vyšší odborná škola Příbram od roku 2010 úspěšně realizuje vzájemnou výměnu praktikantů s německou školou BBSW Idar-Oberstein. V uplynulých letech intenzivní spolupráce jim podařilo vyslat 43 českých studentů na praxi do Německa a přijmout 52 německých studentů, čímž letos překonali magickou stovku praktikantů.

I v příštím školním roce budou v zahraničních stážích pokračovat, neboť se jim podařilo úspěšně předložit nový projekt Erasmus+ v rámci klíčové akce 1. Tato aktivita je určena žákům středních odborných škol, učilišť, vyšších odborných škol i absolventům těchto typů škol, kteří se mohou účastnit zahraniční praktické stáže v podnicích, odborných školách nebo organizacích zabývajících se odborným vzděláváním a přípravou. Cílem projektu je umožnit účastníkům absolvovat odbornou praxi v Německu a Velké Británii a tím získat nové profesní zkušenosti v jiném pracovním prostředí a dospět k upevnění profesní kvalifikace. Zároveň také poznat kulturu a způsob života v cizí zemi. Zahraniční stáž by měla být pro žáky motivací k dalšímu profesnímu růstu a lepšímu uplatnění na evropském trhu práce.

Praxe s německými studenty

Dva týdny, tak dlouho zde byli studenti z německé školy v Idaru-Oberstein. Týden jsem strávila společně s jednou studentkou v PB tisku, kde jsme pomáhaly ve výrobě. Mluvily jsme především anglicky, německy jsem se neodvážila, neboť mluvit s rodilým mluvčím je těžší než v hodině se spolužáky. I tak si ale myslím, že náš společně strávený týden jsme si hodně užily a byl pro nás velkým přínosem jak v komunikaci v cizím jazyce, tak začleněním mezi nové tváře. Několik dní jsme s praktikanty trávili i volný čas a musím říct, že jsme se skvěle bavili. Domnívala jsem se, že odlišný jazyk bude jakousi bariérou, opak byl ale pravdou. Po chvíli jsme se spolu začali normálně bavit a stali se z nás přátele. Myslím, že jsme si to všichni patřičně užili a tato praxe splnila svůj účel.

Monika Hovorková, 2. A

Zdroj: red., autor: Lenka Lexová

Odpovědět

*