Famózní ročník 2000/2001: Příbram přichází pár minut před koncem sezony o Ligu mistrů

Fotbalová sezóna 2000/2001 byla pro příbramský fotbal zřejmě jednou z neúspěšnějších v historii. Do posledního kola bojovali Středočeši o neskutečný úspěch – účast v milionářské Lize Mistrů. Jak probíhalo poslední kolo, ve kterém se vše rozhodlo?

Na jaře 2001 bylo dávno dopředu jasné, že přímý postup do Ligy mistrů si zajistí pražská Sparta. Ta nakonec dominovala s obrovským šestnáctibodovým náskokem. Druhá místenka mezi evropskou fotbalovou smetánku však byla volná až do posledního kola.

Společně se Slavií a Olomoucí se o ni ucházel klub, který byl až dosud zvyklý většinou bojovat spíše o udržení v soutěži než o samotné poháry – Marila Příbram. Trenér Jiří Kotrba vybudoval pevné základy v přecházejícím ročníku, kdy jeho celek skončil šestý. Před startem jarní části 2001 pak přivedl k Litavce posilu, o jaké se mu donedávna ani nesnilo: čtyřnásobného krále ligových střelců Horsta Siegla. 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Posila ze Sparty dala ve žlutočerveném dresu ve 14 startech šest gólů a výraznou měrou přispěla k tomu, že Příbram držela před závěrečným kolem pohárovou příčku. Pořadí bylo následující: za jistým šampionem z Letné byla druhá Olomouc se 49 body, stejný bodový zisk měla na kontě třetí Slavia, čtvrtá Příbram pak nasbírala 48 bodů.

Poslední květnový víkend měl přinést definitivní ortel. Kdo obsadí stříbrnou pozici a doprovodí Spartu do Champions League? Všichni tři uchazeči hráli venku. Zdánlivě nejtěžší úkol měla olomoucká Sigma, která cestovala na Letnou pokazit domácím mistrovské oslavy. Navíc měla horší vzájemnou bilanci se Slavií, takže musela čekat na její zaváhání.

»Sešívaní« to naopak měli mít mnohem jednodušší: Zavítali do Drnovic, které byly ve středu tabulky, a už jim o nic nešlo. Příbrami nezbývalo, než vyhrát na půdě ostravského Baníku a spoléhat na to, že konkurenti klopýtnou.

Nejlépe se ovšem závěrečné kolo vyvíjelo pro Příbram. Marek Kulič otevřel na Bazalech ve 28. minutě skóre zápasu a tým Jiřího Kotrby vedl 1:0. V tu chvíli byla Marila druhá. A protože domácí Baník se předtím tak tak zachránil, dalo se předpokládat, že nebude klást výraznější odpor.

Jiří RYCHLíK - Mark DELANEY, Marila Příbram - Aston Villa, Pohár Intertoto

Jenže vzápětí přišla z Drnovic zpráva, že Slavia se prakticky v identickém čase ujala vedení zásluhou Iva Ulicha, jenž byl právě na odchodu do bundesligové Borussie Mönchengladbach. Červenobílí drželi pozvánku do Ligy mistrů až do 70. minuty, kdy vyrovnal drnovický Tomáš Randa na 1:1. A protože Olomouc v tu dobu hrála na Spartě bez branek, vrátila se na průběžné druhé místo opět Příbram.

Slávistický kouč Karel Jarolím, jehož syn Lukáš tehdy shodou okolností nastupoval za Příbram, však udělal jeden z nejšťastnějších taktických tahů ve své kariéře. V 76. minutě poslal na hřiště kanonýra Luďka Zelenku a ten po třech minutách pobytu na hřišti strhl vedení na stranu Slavie! Ta si už vítězství už pohlídala a skončila na kýženém druhém místě.

Příbram tak dělilo od Ligy mistrů pouhých 11 minut… 

Milionářská soutěž jí utekla o jediný bod. Nakonec přišla i o bronz, protože Olomouc v závěrečných minutách na Spartě díky Josefu Muchovi vsítila branku a vyhrála 1:0.

„Počítal jsem, že Slavia v Drnovicích vyhraje, spíše jsem nečekal vítězství Olomouce. My jsme o Ligu mistrů nepřišli v Ostravě, ale před týdnem doma v utkání s Libercem. Kdybychom je vyhráli, tak jsme měli svůj osud v rukou a Slavia s Olomoucí by musely sledovat, jak se nám v Ostravě vede,“ přemítal příbramský kouč Jiří Kotrba.

Marila tak vybojovala alespoň účast v Poháru UEFA, předchůdcem dnešní Evropské ligy.

Zdroj: Tomáš Radotínský, Michal Mezera, foto: red

Odpovědět

*