Hornické muzeum jako skvělý tip, jak strávit víkendové odpoledne

Hornické_muzeum_PříbramSvezte se důlním vláčkem po historických klenotech Příbrami. Navštivte unikátní místa a technické památky, nad kterými se tají dech. Postavte se na místo, kde pod Vašima nohama zuřil boj horníků se zemskými hlubinami, kde započala cesta mnoha pokladů. Navštivte Hornický skanzen Březové Hory.

Hornický skanzen by byla škoda při výletech minout. S dětmi i bez dětí je to zážitek a každá věková kategorie si najde to svoje. Děti se mohou svézt barevným hornickým vláčkem, pro mládež a dospělé je velkým zážitkem třeba skluzavka k vodnímu kolu v dole Drkolnov. Techničtí nadšenci mohou obdivovat divy historické důlní techniky a milovníci historie si poslechnou, jak probíhala těžba, jak vypadala Příbram a Březové hory v době rozkvětu hornictví, jak se havířům žilo a co všechno se v dolech těžilo.

Co v Hornickém skanzenu Březové hory můžete zažít?

Navštívit je možné několik areálů rozmístěných po Březových Horách.

Ševčínský důl, označovaný písmenem A, vás seznámí s několika expozicemi o tradičních řemeslech, obydlích, o životě prostých havířů, s jejich prací a s jejich historií od pravěku až dodnes. Najdete tam informace o důlním neštěstí na dole Marie, o uranovém hornictví i o vývoji průmyslové architektury. Fascinující jsou také mineralogické sbírky a repliky důlního vybavení.

Venkovní expozice důlní techniky zaujme i děti, mohou si vše důkladně prohlédnout, osahat a ozkoušet.

Z nádvoří Ševčinského dolu vyjíždí hornický vláček po trase dlouhé 230 m směrem k dolu Vojtěch. Je to částečná rekonstrukce historické dráhy, která zde existovala v roce 1884 a sloužila k přepravě stříbrné a olověné rudy z areálu Ševčinského dolu na vojtěšskou úpravnu. Jízda vláčkem umožňuje vyzkoušení netradičního způsobu dopravy a také pěkné výhledy na panorama Brd.

Za prohlídku určitě také stojí důl Drkolnov, kde si odvážní mohou vyzkoušet skluzavku dolů do dolu k vodnímu kolu.

Důl Sv. Anna nabízí prohlídku cáchovny a v ní expozici o hutnictví a přípravnictví. Také je tam možnost projet se důlním vláčkem do dolu Vojtěch 260 metrů dlouhou Prokopskou štolou a prohlídnout si ústí jámy Prokop, nejhlubší šachty na Březových Horách – 1600 metrů hluboké.

Důl Sv. Vojtěch nabízí prohlídku historického podzemí, kovárny, galerie výtvarných děl a možnost projít 330 metrů dlouhou podzemní štolou až do dolu Anna.

Skanzen je otevřen celoročně:

leden – březen: úterý – pátek 9–16 hodin, poslední prohlídka v 15 hodin

duben: úterý – neděle 9– 17 hodin, poslední prohlídka v 16 hodin

květen – červen: úterý – pátek 9–17 hodin, poslední prohlídka v 16 hodin; sobota – neděle 9–18 hodin, poslední prohlídka v 17 hodin, do vybraných expozic v 17.30 hodin

červenec – srpen: úterý – neděle 9–18 hodin, poslední prohlídka v 17 hodin, do vybraných expozic v 17.30 hodin

září – říjen: úterý – neděle 9–17 hodin, poslední prohlídka v 16 hodin

listopad – prosinec: úterý – pátek 9–16 hodin, poslední prohlídka v 15 hodin

 

Vstupné se na jednotlivých prohlídkových trasách a expozicích pohybuje od 40 – 50 Kč.

Pro děti do 6 let není možný vstup do podzemí z bezpečnostních důvodů. Pro návštěvu podzemí je vhodná pevnější obuv a teplé oblečení.

Bezbariérový přístup je možný pouze v části expozic.

Zdroj: Dobrisskoaktualne.cz

Odpovědět

*